Коментар на Уве Парпарт, гл. анализатор Reorient Financial Markets за Енджи Лау, Ивон Ман, Дейвид Туид и Ришаат Саламат в студиото на Bloomberg в Хонконг на протестите на територията и ефекта им върху икономиката и на действията на ОПЕК и цената на петрола.
Преди да започнем, ще ви съобщя, че секретарят по финансите на Хонконг е казал, че не е оптимист за икономиката през четвъртото тримесечие, сочейки движението за окупиране на Хонконг. Знаем, че имаше сблъсъци тази сутрин между демонстрантите и полицията. Финансовият секретар казва, че Occupy се отразява на много сектори в икономиката. Съгласен ли сте?
Не. Мисля, че това е преувеличено. Това е самоцел.
Има проблеми в Хонконг. Голяма част от тях не са свързани с протеста.
По-скоро са свързани с други елементи на управлението, които за мен са много по-сериозни.
Най-напред трябва да се оправят тези елементи, преди да започнат да обвиняват демонстрантите.
Говорихме с вас за протестите преди малко. Това ли е "началото на края"? Мисля, че е било казвано и преди.
Целият демократичен процес ще премине през най-различни етапи. В момента сме на етап, в който центърът на Хонконг е окупиран от студенти. Това няма да продължи вечно. По някое време ще приключи.
Аз бях там, говорих с хората. Казаха ми, че може да си тръгнат до края на седмицата.
Друг каза, че мисли, че трябва да останат до края на годината.
Това, което става е, че полицията и правителството на Хонконг се опитват да разчистят част от улиците, за да се движи трафикът.
Специално една от улиците е много важна, защото по нея се стига до голям жилищен район.
При тези действия можем да видим, че има голямо неудобство, създадено от демонстрантите за обществеността. Можем да кажем, че някои хора обаче искат окупацията да остане по-дълго време.
Аз съм обаче съгласен, че всеки път, когато властите от Хонконг излизат и казват, че това вреди на икономиката - дайте да видим. Кое точно вреди на икономиката в Китай? Може би мерките срещу корупцията, или че хората идват тук и купуват кожени чанти. Това има влияние върху икономиката
Да, видяхме дори няколко реда в Bloomberg Intelligence, според които търговията в Хонконг има ръст от 1,2%. Това означава, че демонстрациите не са успели да повлияят по някакъв начин на ритейла.
Да, но има нещо друго. Хонконг не е икономика, водена от ритейла. Това е икономика на финансовите услуги. Как се справя бизнесът с финансови услуги? Не е засегнат.
Това е икономика и на таксиметровите услуги. Шофьорите на таксита се оплакват, но никой от тях не е загасил онази лампичка на предното стъкло, с която показва, че работи. Мисля, че протестът силно се отразява на техния бизнес. Очевидно е. Но поне плащат по-малко на бензиностанцията.
Да се върнем на темата: петрол. За пръв от пет години път падна по 65 долара за барел. Колко още може да падне?
О, много повече. Смятам, че ако следите аритметиката, много е просто. ОПЕК произвежда същото количество, както обичайно.
САЩ вече произвеждат 4 млн барела на ден повече отпреди.
Разбира се, има повече предлагане, което създава ситуацията.
Още по темата
- Денис Гартмън: Петролът ще поевтинее чувствително от сегашните нива
- Цената на бензина в САЩ пада под 2 долара за галон
- Новата ера на петролния пазар
- Какво се случи на срещата на ОПЕК
- На този етап саудитците са готови да произвежда повече петрол при по-ниски цени
- Най-четеното от терминала на Bloomberg: ОПЕК не успя да реагира
- Доверието в ОПЕК може да бъде поставено под въпрос: Махеш
- Кой ще изгуби от ниските цени на петрола