Време е за днешната графика на Барт. Мисля, че е време да се обърнем към миналото. Да се вгледаме в 2014.
Ще направим това в светлината на стенограмата от срещата на Фед през октомври, която беше публикувана в сряда. В тази стенограма имаше много неща.
Това все пак беше срещата, на която беше сложен край на програмата за вливане на ликвидност.
Забавянето на програмата започна още през януари. Тогава, в началото на годината, много инвеститори прогнозираха, че доходността на облигациите ще се повиши, а цената им ще падне.
Така че реших да се обърнем назад към 2014 и да видим дали тези прогнози са се сбъднали.
Разгледах три компонента на облигационния пазар. Три области от пазара. Започвам от индекса на корпоративните облигации с инвестиционен рейтинг на Bloomberg.
Това между другото тук е цената, не доходността. Както виждате тя се повишава през цялото време до 15 август, когато достигна рекордни нива.
Това е индексът на корпоративните облигации с инвестиционен рейтинг. От началото на годината той е нараснал с 2%.
Глобалните корпоративни облигации, които са издадени през тази година, достигат 3,8 трилиона долара.
Необходими са още само 174 милиарда, за да бъде достигнат исторически рекорд.
Така че доходността се разминава с прогнозите, които бяха направени в началото на годината.
Тук имаме всякакви видове облигации, включително високодоходни облигации. Това е средната графика – глобалният индекс на високодоходните корпоративни облигации, който също не нараснал с 2%.
Подобно на горната графика, пикът е достигнат на 9 юли. От 9 юли цената, тук, на всякъде става въпрос за цена, се понижава.
В горната графика това се случи след август. Но за годината като цяло цената остава по-висока.
Така че на 9 юли имаме рекордно ниска доходност по високодоходните облигации. От началото на годината цената на тези облигации е нараснала също с 2%.
Интересно е, че глобалният индекс на правителствените облигации, графиката в дъното, зелената графика, индексът на Bloomberg на правителствените облигации на развитите страни, за годината остава на червено. Минус 1,5%.
Така че корпоративните облигации се представят по-добре от правителствените облигации на развитите страни.
Пикът за годината – това кръгче там, е достигнат на 15 август. Това е 18 месечен пик. Така че, какво се случва?
Както знаем очакванията за лихвените проценти се промениха. От началото на годината програмата за вливане на ликвидност на Фед постепенно беше прекратена и сега, както става ясно от стенограмата на срещата през октомври, дискусията е за това, как да оповестят предстоящото решение за повишаване на лихвите.
Междувременно средното нарастване на цената на облигациите от всички видове от началото на годината е 6,4%. Това е най-добрата година от 2002 насам.
Ръстът през 2002 беше 8,9%. Беше доста забележителна година, ако си спомните, как през януари в началото на забавянето на програмата за вливане на ликвидност, инвеститорите очакваха доходността по облигациите да нарасне, а цената им да се понижи.
Но се случи точно обратното. Хвърляйте по едно око на глобалния облигационен пазар.