Не съм съвсем сигурен докъде ще стигне цената. Петролът продължава да поевтинява. Путин предупреди за катастрофални рискове. Колко сериозни рискове крият ниските цени за развиващите се пазари освен Русия?
Бану Бавея: Мисля, че ще е хубаво за развиващите се пазари, ако цената на петрола продължи да се понижава.
Важно е да разберем, каква част от този спад се дължи на търсенето и каква част на предлагането.
Това винаги е било повече изкуство, отколкото наука. Ако разгледаме относителното поевтиняване на петрола спрямо останалите суровини, виждаме, че поне 30 – 40% от това поевтиняване се дължи на предлагането и че петролът е поевтинял доста повече от другите суровини, което реално е положително за развиващите се пазари.
Това е така, както защото евтиният петрол задържа инфлацията ниска, което е добре за фондовите пазари там, така и защото подкрепя доверието и растежа.
Нека поставим това в контекст. Това се случва като цяло в контекста на много слаб глобален растеж.
Ние смятаме, че растежът на развиващите се пазари, сравнен с този в развитите страни, вероятно догодина ще се понижи. Като цяло обаче според нас ниската цена на петрола е нещо позитивно.
Притеснен ли сте за Китай?
Бану Бавея: Според нас догодина растежът в Китай ще се забави допълнително до 6,8%. Тази прогноза е по-песимистична в сравнение с останалите.
Пазарът на недвижими имоти, който е двигателят на тази икономика, не се подобрява и строителството вероятно ще остане слабо дори продажбите се възстановят, защото жилищата, които са налични на пазара в момента са доста много.
Това обаче не е добра новина за останалите развиващи се пазари.