fallback

Ще бъде ли вдигната забраната за износ на петрол от САЩ

Коментар на Исак Арнсдорф за телевизия Bloomberg от Ню Йорк

06.11.2014 | 16:37 Автор: Георги Стоянов

Кой е съветникът, за когото говорим и какви са перспективите  забраната да бъде премахната?

Исак Арнсдорф: Това е сенатор Lisa Murkowski от републиканската партия от Аляска, която сега се очаква да оглави сенатската комисия по енергетика и суровини.

И тя беше първата, която се застъпи за вдигане на забраната. Тя определено е нейният най-отявлен и безапелационен противник.

Дали тя разполага с гласовете да накара Конгреса до промени закона? Може би не.  Дали ще може да надделее над администрацията в Белия дом, тъй като това не е тема, по която президентската институция е много активна?

Това също е под въпрос, но изборът й определено я поставя в ключова позиция да вдигне достатъчно шум и да привлече внимание в бъдеще.

Каква е опозицията сега. През изминалото десетилетие станахме свидетели на експлозия на добива в САЩ заради така наречената шистова революция. Така че какъв е аргументът срещу решението за износ на този етап?

Исак Арнсдорф: Комерсиалният аргумент срещу подобно решение е, че рафинериите ще изгубят.

Производителите ще спечелят от по-високите цени зад граница, но рафинериите ще изгубят конкурентното си предимство, така че рафинериите са срещу подобно решение.

Политическата цена, която ще трябва да се плати, е свързана с цената на бензина. Всички се притесняват, дали това ще засегне цената на бензина.

Известен брой щати предполагат, че това или няма да има особено значение или че дори може би леко ще свали цените на бензина, но си мисля, че като цяло всички са уплашени, че ако забраната бъде вдигната, цените на бензина ще се повишат.

А това може да има сериозни политически последици.

Междувременно някои енергийни компании вече пробваха да изнасят. Имам предвид, че към забраната за износ могат да се въведат определени изключения.

Исак Арнсдорф: Точно така. Нашият износ на практика се увеличава. Има определени опции, така че забраната не е абсолютна и компаниите намират нови начини да я заобикалят.

Имаше няколко лиценза, които бяха издадени по-рано тази година. Днес BHP обяви, че ще изнесат много слабо рафиниран петрол, което е легално и ще го направят без изричното разрешение на регулаторите.

Интересно. Колкото до енергийния сектор като цяло, какъв е другият голям проблем, когато говорим за този избор?

Исак Арнсдорф: Енергията е интересна, защото политиката при нея е по-скоро географска, от колкото политическа.

Така че тук може да има поле за компромис между републиканския конгрес и Белия дом, ако това е тактиката, която искат да следват.

Другият ключов политически момент, за който трябва да следим по отношение на енергията, е фракингът.

Имаме няколко инициативи за налагане на локални забрани за фракинг. Някои се провалиха, други бяха приети.

Също така губернаторът на Пенсилвания, който беше привърженик на фракинга, изгуби мястото си.

 

fallback
fallback