Германия, Австрия и Холандия се едни от най-желаните държави за работа от българите в Европа.
Над 800 свободни места в сферата на туризма, ресторантьорството, хранително-вкусовата промишленост и корабостроенето предложиха 8 европейски държави на българските граждани в рамките на Международната трудова борса, която се проведе в Бургас за трета поредна година. Все повече българи над 35 години се възползват от свободния европейски пазар.
След 10 години работа в сферата на ресторантьорството Иво Желев решава да напусне България. Той е собственик на 2 ресторанта на Слънчев бряг, но след поредния слаб летен сезон, търси спасение в Германия.
„Няма подходящ бизнес климат в България изключително трудно е въпрос на оцеляване и понеже на мен вече ми се случва повече от 10 години се отказах, нещата се засягат все повече и повече и не очаквам да се подобрят в следващите 2 години вероятно ще ми намерят работа като барман или сервитьор, защото езика като писменост не е достатъчно добър за да поема мениджърска позиция, такава каквато имам повече от 10 години, ако се окаже, е главата ми е много по-спокойна като нает, а не като работодател, какъвто съм все още в момента, с удоволствие бих се лишил от всичкия този стрес, защото е просто непосилно не само за мен, а и за семейството ми”, казва Иво Желев – собственик на ресторант.
На подобно мнение бяха повече от хората, които извиха огромни опашки пред щандовете на германските фирми по време на трудовата борса, провела се в Бургас. От 1300 до 2400 евро достига месечната заплата в сферата на ресторантьорството в Германия. Подобно е заплащането и в сферата на туризма за Австрия.
„В Холандия имаме минимални прагове и ако някой е на 32 години и работи на пълен работен ден ще получи 1050 евро без таксите, но заварчик може да получи повече в зависимост от опита му. Освен това има и свободни места за компютърни специалисти”, казва работодател от Холандия, който предлага вакантни места за корабостроители, ел техници и мотокаристи.
„За работата, която ние предлагаме, стартовата заплата за седмица е 3500 евро, като в тази сума се включват осигуровките и наема за квартира, която ние намираме, така, че нетната заплата е след като платим тези разходи”, казва друг работодател от страната на лалетата.
Чуждестранните работодатели интервюираха близо 1000 кандидати, като повече от половината бяха допуснати до следващ етап за интервю. У нас през септември безработицата е била 10,5%.
За сравнение - безработицата в Холандия е 10,1%, а във Франция 10,5%. Много българи продължават да търсят работа в чужбина. Политическата нестабилност и ниските доходи са основаната причина, българите да работят навън.
Нивото на безработицата през септември се покачва с 2800 нови регистрирани лица. Новорегистираните безработни лица са предимно младежи до 29 години, голяма част от тях остават без работа след края на летния сезон или заради началото на новата учебна година , която не им позволява сами да изкарват прехраната си.