Няма обективи причини за радикални промени на държавния бюджет в настоящия момент, категорични са от „Коалиция за България“. Позицията стана ясна от разпространено до медиите изявление на председателя на ПГ на „Коалиция за България“ Атанас Мерджанов.
„Въпреки приказките за разруха и огромни дупки в бюджета, истината е, че няма никакви обективни причини за радикални промени в този бюджет към настоящия момент. Такива са допустими само по отношение по бюджета на НЗОК, както не еднократно сме го заявявали. Актуализацията на държавния бюджет не е акт, който следва да се гласува на бързо по неясни причини“, става ясно изпратеното от пресцентъра изказване.
В него Мерджанов посочва още, че „президентът поставя условия, които далеч надвишават конституционните му правомощия“.
„Напомняме на държавния глава, че разпускането на парламента не означава разпускане на парламентарната система и заместването и с президентска. Служебното правителство е конституционно ограничено в двумесечен срок. То няма нито времето, нито необходимата легитимност за мащабни реформи. Неговата цел е бързата организация на честни избори. Нека президентът се съсредоточи върху нея и ще може да разчита на нашата подкрепа. Колкото до бюджета, дълговете и БНБ, нека оставим на българския народ да каже кой е най-достоен да се заеме с решаването на тези проблеми“, гласи още текстът на изявлението.
След среща на депутати от БСП с министър-председателя в Министерския съвет стана ясно, че премиерът в оставка Пламен Орешарски ще премисли дали да изтегли актуализацията на бюджета, пише Dnes.bg.
Разговорите бяха поискани от социалистите, които настояват Орешарски да изтегли актуализацията, защото смятат, че е ненужна.
Различията между партиите по въпроса за ремонта на бюджета днес ескалираха. ГЕРБ и ДПС се съюзиха и заедно прокараха решение в пленарната зала за извънредно заседание на парламента следващия вторник, на което да се обсъди актуализацията. БСП пък се обявиха против, опитаха да провалят кворума, но неуспешно, и на практика минаха в опозиция.
Социалистите обясниха, че имат три мотива да искат оттегляне на проекта за актуализация. Той беше внесен преди повече от седмица от кабинета в парламента.
Първият аргумент е, че в самото предложение за актуализация пише, че бюджетът може да бъде изпълнен и така, както е заложен в първоначалния си вариант, обясни Корнелия Нинова след срещата при премиера.
"Вторият е, че увеличаване на дълга, увеличаване на дефицита и намаляване на приходната част поставят пред риск и затруднение финансите в България. Това би се отразило не само на инвестиционния климат, но изобщо на жизнения стандарт на България“, коментира още Нинова.
Третият аргумент на социалистите да са против актуализацията е начинът, по който тя е била внесена.
„Научихме го в последния момент преди бюджетна комисия – така не се прави“, каза Нинова и допълни, че би трябвало БСП да знаят параметрите преди това и да са ги обсъдили в парламентарната група.
„Премиерът изслуша аргументите ни и каза, че ще премисли“, каза Нинова. Тя все пак уточни, че процедурата не е толкова проста и не зависи единствено от личното мнение на премиера. Ако Орешарски се съгласи да изтегли актуализацията, той трява да получи одобрението и на министрите. За целта трябва да се свика заседание на Министерския съвет.
Следващото редовно заседание на кабинета в оставка ще е в сряда, но извънредното заседание на парламента, посветено на актуализацията, ще е във вторник. Нинова изрази надежда, че премиерът ще намери начин да реши проблема, и обяви, че червените очакват отговора му до вторник.