Бизнесът настоява да не се изнася само евтината електроенергия

Увеличаването на такси притеснява бизнеса, защото икономиката не е излязла от кризата, коментира Константин Стаменов от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори

03.07.2014 | 11:55 Редактор:
Бизнесът настоява да не се изнася само евтината електроенергия
Бизнесът настоява да не се изнася само евтината електроенергия

Бизнесът настоява да бъде намерено решение, за да не бъде изнасяна само евтината електроенергия, а вътрешното потребление да покрива т.нар. "скъпи електроенергии и по-малко евтините", коментира в Сутрешния блок на Bulgaria On Air председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов. Той припомни, че миналата година беше отменена т..нар. такса „задължение към обществото“ и „това решение беше временна мярка, за да се поотпуши износа на електроенергия“. Експертът отбеляза, че в България съпътстващите електроенергията такси са доста по-високи в сравнение с други страни и решението за отмяна на спомената такса за задължение към обществото „освобождава търговците,  когато изнасят електроенергия, да не поемат онази компонента, която остава в страната и която е скъпа. "Задължение на обществото" остава да покрива основно зелената енергия. И това според нас не е елегантно решение, защото когато се изнася електроенергия не трябва да се изнася само евтината, а скъпата да остава да се покрива от потребителите на вътрешния пазар“, заяви Стаменов.

Той посочи, че с последното си решение  ДКЕВР  от юли се увеличава таксата за пренос и достъп с 1 лв., както и такса за задължения към обществото с 1 лв.

„Общото поскъпване е с около 10%, но ние определено сме притеснени, защото икономиката не е излязла от кризата, има свиване на вътрешното потребление, не е направен точен анализ на какво се дължи това свиване. В тази връзка имахме разговори  министър Драгомир Стойнев,  с електропроизводителите, с БЕХ и очакваме реакция, разбира се“, посочи Стаменов.

Той допълни, че е много по-добре да се задвижи вътрешната икономика и да се изнесе готов продукт с добавена стойност, пред това да се изнася суровина, каквато е електроенергията.

„В момента има повишение на износа на електроенергия и много скоро ще достигнем нивата от 2011, когато имаше рекорд по износ на електроенергия“, заяви Стаменов.

Експертът отбелязва, че от от износа на електроенергия в хазната ще влязат 700 - 800 млн., а годишните приходи на предприятията от  Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори са от порядъка на 10 млрд. лева, което с изчислените данъци, заплати и добавена стойност, прави двете неща несравними.

Стаменов посочи, че ако няма реакция на администрацията във връзка с увеличението на таксите и не се промени схемата за износ на електроенергия, индустриалните производители ще изпълнят отправените предупреждения да спрат да плащат сметките за ток и да излязат на протест.