fallback

Промените в Закона за потребителския кредит стимулират окрупняването в банковия сектор, според икономист

В краткосрочен план измененията ще имат положителен ефект, смята доц. Григор Сарийски от БАН

14.05.2014 | 10:48 Автор: Мариета Иванова

Промените в Закона за потребителския кредит стимулират окрупняването в банковия сектор, коментира в  ефира на Bulgaria On Air доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания при БАН. Той поясни, че положителният ефект от измененията ще е краткосрочен, но не и в дългосрочен план. По думите му, промените ще поощрят започналия вече процес на окрупняване в банковия сектор.

Той допълни, че измененията поставят в неравностойно положение банките и техните клиенти. По този начин се поощрява „процесът на концентрация в банковия сектор“, коментира икономистът.

„Онези, които ще могат да рефинансират занапред, са банките, които имат евтин ресурс и които могат да бъдат конкурентни на пазара. И това в момента са около 3- 4 банки в момента. Това ще потисне останалите и те ще търсят начини на консолидация“, поясни Сарийски.

На въпрос на водещата Йонна Николова да коментира финансовите резултати на банките за последната година, Сарийски подчерта, че за първи път от пет години насам се наблюдава увеличение на печалбата. Проблемът по думите му е в поляризацията в сектора, която нараства.

„Около 80% от печалбата се държи от пет банки. И това са банките, които имат някои стратегически преимущества и успяват да ги използват. Останалите търсят варианти да останат на пазара и ще търсят начини да се преструктурират,“ коментира икономистът.

Той допълни, че процесът по преструктуриране е започнал от около три години.

„По-добре е за потребителя да има повече банки. По този начин той може да избере тази, която предлага търсената услуга на най-добра цена. В банковия сектор обаче вече започнал  процес на окрупняване, който ще продължи“, посочи още икономистът.

 

fallback
fallback