Водят се преговори за намаляване на преференциалните цени за зелената енергия и по дългосрочните договори с американските централи. В понеделник е имало среща с представителите на двете централи и те са изразили готовност за предоговаряне на условията. Това съобщи пред журналисти зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов.
"В момента БЕХ готви модел, който да им бъде предложен за обсъждане", обясни той.
В понеделник Айолов е имал среща и с представителите на фотоволтаичния сектор, на която са били обсъдени ограниченията на производството от възобновяеми източници и начини за европейско финансиране за сектора. По време на Международния конгрес "Екологични и енергийни основи на устойчиво развитие" той представи данни какво се случва с енергийната система - когато производителите на "зелена енергия" работят с пълна мощност "диспечерите стават фокусници", коментира той и допълни, че "пъзелът се върти всеки ден".
"В такава ситуация всеки трябва да отстъпи, за да не потъне корабът", допълни още Айолов и обясни, че не само ВЕИ производителите търпят загуби - ограничени бяха и 30% от мощностите на един от ядрените блокове, ограничени са и ТЕЦ-овете. "Паленето на конвенционален блок, за да влезе в паралел със системата струва 60 хил. лева", обясни още зам.-министърът.
Стратегията за енергетиката е почти готова, съобщи още Айолов и допълни, че в нея няма конкретика за производствени мощности, но акцентира върху целите и приоритетите.
В нея обаче е заложено изграждането на нова ядрена мощност и рехабилитация и изграждане на конвенционални мощности, защото, по думите на Айолов, не е вярно, че разполагаме със свръхкапацитет за производство на електричество.
"Имахме една седмица зима, когато температурите бяха около нулата, системата работеше без никакъв резерв", допълни още Айолов.
Зам.-министърът коментира още, че приоритетът ще бъде върху базовите мощности, а възобновяемите източници ще бъдат въвеждани така, че да могат да бъдат балансирани. Балансиране може да бъде постигнато и чрез газови централи, но цената на газа е много висока на този етап. На въпрос на Investor.bg Айолов беше категоричен, че правителството ще води преговори за цената на природния газ, но конкретна дата не е определена. Това ще стане по време на заседание на съвместната българо-руска група, която ще се проведе в началото на юли.
Повече по темата вижте във видеото!