Орешарски: Ще се радваме да има големи компании от Виетнам на нашия пазар

Време е да се помисли за директни полети между София и Ханой, коментира заместник-министърът на икономиката Бранимир Ботев.

06.04.2014 | 18:13 Редактор:
Орешарски: Ще се радваме да има големи компании от Виетнам на нашия пазар
Орешарски: Ще се радваме да има големи компании от Виетнам на нашия пазар

В България винаги сме се стремили да допринасяме за напредъка на Виетнам, заяви премиерът Пламен Орешарски на среща в посолството ни в Ханой с граждани на азиатската страна, учили и работили в България, предаде специалният пратеник на Bulgaria On Air Доника Ризова.

„Стремим се да го правим и сега и искрено се възхищаваме на успехите, които Виатнам постигна в последните години“, добави Орешарски. Той подчерта, че  и в България има много бизнес възможности.

„Ще се радваме големите виетнамски компании да присъстват на нашия пазар. Работа на ръководствата на двете правителства е да улесняват контактите между бизнеса и хората“, заяви премиерът. - „В този регион на света Виетнам е най- приятелската страна на България. Вярвам, че и гражданите на Виетнам се отнасят по подобен начин и към България”.

Премиерът изтъкна, че в навечерието от 65-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между двете страни може да се отчете, че отношенията между България и Виетнам във времето винаги са били особено близки и приятелски.

Виетнам и България ги свързват културата и духовността, заяви на свой ред министърът на културата Петър Стоянович. Той подари на българското посолство в Ханой подбран пакет от над 100 произведения на българското изкуство – песни, танци и филми, сред които и „Лачените обувки на незнайния войн“.

По- рано през деня министър-председателят Орешарски проведе среща с представителите на българските делови среди, които са заедно с официалната делегация в Ханой. Хората от бизнеса подчертаха, че има български интерес за развиване на дейност във Виетнам и дадоха за пример туристическия сектор. Като проблем те поставиха бавните процедури и подчертаха, че е важно да се усеща подкрепата на българската държава. Заместник-министърът на икономиката с ресор „Туризъм” Бранимир Ботев подчерта,че е време да се помисли за директни полети от София до Ханой.

Премиетът Орешарски присъства и на откриването на първия български ресторант в Ханой – „София“. Инициативата е на Анх Нгуен, който е учил и живял повече от 16 години в България и на Жени Желязкова, която е от две години в Ханой. Двамата са убедени, че българската кухня ще се радва на успех във Виетнам. Министър-председателят Орешарски подари на ресторанта плакет на Мадарския конник и пожела успех.

По време на престоя си в Узбекистан, на път за Ханой, българският министър-председател беше посрещнат от кмета на град Самарканд Акбар Шукуров и от председателя на областта Зоир Мирзаев.

Още кадри от посещението на българската делегация във Виетнам гледайте в предаването Денят On Air от 19.30 часа и късната новинарска емисия.