Високата цена на неравенството

Проблемът у нас не е, че някой е по-богат, а, че е по-привилегирован от друг, твърди икономистът Петър Ганев

16.02.2014 | 19:19
Високата цена на неравенството

Цената на неравенството е изключително висока, защото то разрушава социалната тъкан на обществото. Когато това стане, се стига до непредвидимост на политическите и социалните процеси, заяви в ефира на Bulgaria On Air журналистът от вестник “Дума” Александър Симов .

Според Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика, неравенството има свои социални последствия. По думите му, когато много хора се чувстват онеправдани, лесно може да се срине баланса в обществото.

У нас проблем е не фактът, че някой е богат, а че е по-привилегирован от друг, тъй като се намира по-близо до властта, категоричен е той.

Симов твърди, че неконтролираният пазар поема в такава посока, че най-силните фирми създават монополно положение, което пък действа като спирачка на ефективния капитализъм по дефиниция. Ето защо капитализмът сам по себе си винаги ражда неравенство.

Според журналиста бедността е най-големият проблем в България и той дълго време е бил пренебрегван.

“Имаме две Българии, които не се познават - едната живее, а другата е потънала в разруха”, коментира той. По думите му държавната политика се е провалила в опитите си да осигури икономически просперитет. Свидетелство за това са протестите от миналата зима.

Ганев смята, че неравенството е неизбежно, независимо дали става дума за капитализъм или не. Въпросът е дали то е наложено със сила или е в друг вид, например чрез измислянето на проекти като Apple и Facebook. Журналистът обаче твърди, че голяма част от хората смятат, че богатите трябва да върнат на обществото шанса, който те самите са получили, както прави Бил Гейтс, занимавайки се с благотворителност.

Ако искаме да ставаме по-богати, трябва да разширяваме възможностите на можещите и на последните 10% от обществото, които се намират най-долу в пирамидата, посочва икономистът. По думите му именно тези 10% не могат да бъдат интегрирани на пазара на труда и продължават да стоят на същото място.

Съсредоточаването на богатството в една група хора не е решение на проблема с неравенството, защото тя ще иска да запази същото статукво и бързо ще се олигархизира, смята Симов.

Според Ганев и чрез данъчната система нищо не може да бъде променено, защото бедните не работят, а олигарсите остават близо до държавата. По думите му неравенството няма как да се реши чрез преразпределяне, защото страната не разполага с толкова големи ресурси.

Единственият начин е да се работи в посока образование и разширяване на пазара на труда. От своя страна държавата трябва да свърши собствената си работа, категоричен е той.

Тя обаче не работи, а когато го прави, не е достатъчно ефективно, коментира Симов. Той смята, че тя от години е атакувана с идеята, че не трябва да има държавни предприятия и тя е лицето на изначалното зло, което пречи на пазарните умове. Проблем е и огромното недоверие в политически институции.

Въпреки това Симов посочва, че държавата трябва да може да наказва големите пазарни играчи, които не действат правилно.