Орешарски: До месеци олекотяваме условията за бизнеса

Кабинетът ще работи за ускоряване връщането на ДДС към бизнеса и ще предприеме мерки за пресичане на контрабандните канали, заяви премиерът.

14.11.2013 | 12:40
Орешарски: До месеци олекотяваме условията за бизнеса

Сегашното правителство следва приемствеността, характерна за последните 15 г. по отношение на валутния борд и съхраняването на стабилността на банковата система. Освен това обаче политиката на настоящия кабинет ще внесе различна роля в икономическата обстановка на страната. Това каза министър-председателят Пламен Орешарски при откриването на Петнадесетия Български икономически форум, на който Bulgaria On Air e медиен партньор.

Той изтъкна, че България е посрещнала кризата със здрави публични финанси и банкова система.

Страната ни имала нужда от по-голяма държавна регулаторна намеса, но „която да прави по-ефективна конкурентната среда с цел да се поставят на преден план сравнителните преимущества на българските предприятия, които да се откроят по-добре в съответните сектори, за да бъдат по-конкурентоспособни“.

По думите му кабинетът ще работи за ускоряване връщането на ДДС към бизнеса, ще предприеме сериозни мерки за пресичане на контрабандните канали и ще се бори с укриването на ДДС.

Премиерът изтъкна, че са смекчени над 100 лицензионни режима за стопанската дейност, като още толкова административни тежести ще бъдат облекчени за бизнеса през следващата година.

„Историята на намаляване на административните тежести е по-дълга от 15 години, но по-ударно започнахме да работим преди 15 години. Първата стъпка от олекотяване на 24 режима е вече в парламента. Около 85% от тези режими са законови и се изчаква да се направят съответните законови промени. Убеден съм, че след около няколко месеца ще имаме сериозен резултат в олекотяването на условията за правене на бизнес”, добави министър-председателят.

Правителството ще се фокусира върху разговорите с административната власт, включително и с общинските власти, както и за облекчаване на административните тежести. Засилването на подкрепата към и насърчаване на малкия и средния бизнес е също един от приоритетите на правителството. То ще предприеме оздравителни мерки за ключови сектори като енергетиката, например, до достигане на по-устойчивото му състояние.

Насърчаване на инвестиционната активност на местните и външните инвеститори, фокус към експортно-ориентираните бизнеси и съкращаване на сроковете за осъществяване на инвестиционни бизнес проекти са едни от ключовите цели на кабинета.

Орешарски изтъкна още, че ще се развива публично-частното партньорство, като открои намеренията и възможностите за създаване на такива партньорства в сектора на иновациите и инфраструктурата.

От програмите за усвояване на европейските фондове за новия програмен период 2014-2020 г. също се очаква да подкрепят българския икономически растеж. Подкрепа за възстановяването му ще изиграят инвестициите във физическа инфраструктура, а като един от преките фактори премиерът посочи инвестициите в човешки капитал.

По думите на Орешарски кабинетът готви актуализация на стратегията за развитието на туризма и ще обърне внимание на развитието на преработвателната индустрии, селското стопанство, зеленчукопроизводството посредством ребалансиране в секторите и подобряване на услугите.

Премиерът изтъкна необходимостта от качествено образование с акцент върху професионалната подготовка и преподготовка на обучаващите се като още един от двигателите на икономическия растеж.

Накрая Орешарски подчерта и усилията и стъпките на правителството за развитието на електронното правителство. По думите му разработването му ще намали изискванията към бизнеса и ще ги улесни, а също така ще бъде намален корупционният натиск.

В момента в Народното събрание се провеждат обсъжданията на Бюджет 2014. Премиерът посочи, че в него са включени редица предпоставки за насърчаване на икономическото развитие чрез коректно отношение на фискалните власти към бизнес структурите.

Премиерът акцентира върху приоритетите в новия финансов план за следващата година, а именно - редовното изплащане на ДДС, финансирането на по-малки по обем инвестиционни проекти с местно предназначение и образованието – с фокус върху средното професионално обучение и подобряване качеството на висшето образование.

„Правителството, икономиката и бизнесът са изправени пред огромни предизвикателства в свят на динамични промени и глобални трансформации. Само съхраняването на конкурентоспособността сега не е достатъчно за развитието ни спрямо европейските страни, но и не само сред тях“, заключи премиерът.

Той остана доволен, че тазгодишният Български икономически форум е ориентиран към инвестициите вместо към темите за икономическа рецесия, ликвидност, капиталова адекватност на банките, бюджетни дефицити, токсични активи, които се дискутират през последните години.

На влизане в хотел "Шератон", където се провежда форумът, премиерът бе освиркан от протестиращи студенти, които за пореден път поискаха оставката на кабинета му.