Подпомагането на работещите в земеделието чрез евросредства е по-две линии-чрез директните плащания на площ и чрез инвестиции по Програмата за развитие на селските райони, посочи в ефира на Bulgaria On Air бившият заместник-министър на земеделието и храните Светлана Боянова. Тя допълни, че дисбалансът при финансирането на земеделските производители се дължи на първо място заради неравномерното разделение на земята.
„По последни данни преброените стопанства в страната са 370 хиляди. От тях 350 хиляди разполагат със земя. Всички те са разположени на около 300 милиона декара. Най-голям дял земя се пада на производителите на зърнени култури, след тях идват пасищата, а след тях- малките стопани с до 10 декара земя, които отглеждат животни или плодове например,” уточни Боянова. Тя допълни, че това разпределение е създало дисбаланса във финансирането на земеделските производители.
Боянова посочи, че Програмата за развитие на селските райони също е добър източник на европейски средства.
„Тези, които ползват програмата, знаят, че се предоставят пари за машини, за преработка на продукция. Стопаните могат да бъдат подпомогнати в разнообразяването на продукцията си. Стимулират се още младите земеделски стопани, както и развитието на инфраструктура в населените места, като изграждане на водоснабдяване, канализация, улична мрежа и осветление,” поясни Боянова.
По изтичащия програмен период България е успяла да договори 80% от предвидените 2.6 милиарда евро по програмата. Разплащането е на 50%, поясни Боянова. За следващия програмен период парите са 2.1 милиарда евро, заяви бившият заместник-министър на земеделието и уточни, че за всички държави средствата са били намалени- или по линия на директните плащания, или по програмата за „Развитие на селските райони”.