fallback

Цената на тока може да се понижи с до 5% от 1 юли

Новият модел на ценообразуване вече е готов, обяви енергийният министър.

17.06.2013 | 16:09

С до 5% за бита може да падне цената на тока от 1 юли с новия модел на ценообразуване, заяви енергийният министър Драгомир Стойнев, който очаква подкрепа за промените от всички партии в парламента. Това обаче няма да е за сметка на индустрията, гарантира той.„Ако депутатите гласуват промените, които ще влязат в Народното събрание още тази седмица, след 1 юли може имаме намаляване на цената за крайния потребител до 5%. Същото важи и за производството“, посочи министърът, цитиран от Dnes.bg.Стойнев подчерта, че премиерът Пламен Орешарски има „своята независимост“ и че правителството носи цялата отговорност за бъдещето на страната. По думите му основна цел на кабинета е увеличаване на доходите на хората, за това обаче е необходима конкурентоспособна икономика. „Да, някои хора може би ще ги заболи. Да, някои хора може би ще искат да протестират. Да, някои хора ще се възползват от това, че има протести, да докарат още хора да протестират, но трябва да има справедливост. Не може всичко да се стоварва върху българския народ. Трябва да имаме конкретни цени, които да бъдат поносими“, подчерта той. Прозрачен и справедлив нов модел на ценообразуване на електроенергията обеща енергийният министър. Моделът е готов и Стойнев отчете „денонощна“ работа по него от страна на експерти. Утре той ще бъде официално представен и обсъден в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.Стойнев напомни, че имаше прогнози цената на тока да се вдигне с до 40%. За нас това е изцяло неприемливо, подчерта министърът. Слушахме само „воля, воля“, без конкретни действия, беше категоричен той.Основните промени в модела са намаляване на студения резерв вследствие на търгове между централите по пределна цена, определена от енергийния регулатор. Няма да се изкупува цялата произведена енергия от заводските централи по преференциални цени, а това ще става само след покриване на потребностите на завода. Това ще намали разходите на НЕК и съответните крайни цени, обясни Стойнев.

Подобно предложение направи и служебният министър на енергетиката Асен Василев и уточни, че ще са необходими законодателни промени, за да могат добрите пожелания да станат реалност.

Моделът на Стойнев предвижда още оптимизиране на печалбата на дружествата чрез промяна на действащите норми на възвращаемост включително на електроразпределителните дружества. В него е заложено намаляване на отчетените от електроразпределителните дружества разходи, включително и признатите загуби, и оптимизиране на всички разходи на дружествата, които имат участие в крайните цени – производители, преносни предприятия и доставчици на енергия.

„Ще се създадат възможности за работа на всички централи в страната чрез увеличаване на износа,“ обясни министърът. Стойнев посочи, че в момента нямаме възможност да изнасяме ток, защото неправомерни действия преди година са го „запушили“.

Загубихме близо 1.5 млрд. лева за българската икономика от нереализиран износ, заяви Стойнев. Неговият модел предвижда още приходите от въглеродните емисии да се използват за намаляване на цената за енергията от възобновяеми източници.

fallback
fallback