Трудни преговори за спасителната помощ за Кипър

Финансовите министри от еврозоната обсъждат така нужното външно финансиране за островната държава.

04.03.2013 | 15:46
Трудни преговори за спасителната помощ за Кипър
Трудни преговори за спасителната помощ за Кипър

Финансовите министри от еврозоната ще обсъдят вариантите за предоставяне на около 17 милиарда евро спасителна помощ за Кипър. Германия настоява депозантите в банките в страната да помогнат с финансирането.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле подчерта, че балансите на местните банки са раздути спрямо брутния вътрешен продукт и в най-скоро време трябва да бъде намерено решение на проблема.

За рекапитализация на банковата система в страната са необходими около 10 милиарда евро. Останалите 7 милиарда от поисканата помощ ще бъдат използвани за погасяване на дългове и финансови операции на държавата. Осигуряването на спасителното финансиране ще увеличи задълженията на Кипър до около 145% от брутния вътрешен продукт. В този смисъл основните опасения на европейските чиновници са свързани с това дали островната държава изобщо ще успее да погаси кредитите си и дали увеличаването на дълга спрямо БВП няма да подплаши инвеститорите в страната и те да оттеглят капиталовложенията си.

Според председателя на работната група на финансовите министри от еврозоната Томас Визер споразумението за помощта за Кипър ще бъде договорена до края на месеца.

В началото на миналата седмица Волфганг Шойбле и френския му колега Пиер Московиси излязоха с общо изявление, в което приветстваха изхода от президентските избори в Кипър, на които беше избран проевропейски държавен глава. Новият президент Никос Анастасиадис обеща да работи за постигане на бързо споразумение, но твърдо се противопоставя на решение в стил Гърция и преструктуриране на дълга със загуби за инвеститорите.  

Финансовите министри от еврозоната ще обсъдят и поисканата от Португалия отсрочка по погасителния си план на предоставената помощ от 79 милиарда евро. Португалското правителство настоява за повече време пред Европейския съюз и Международния валутен фонд, в което да намали бюджетния си дефицит до целевите три процент от брутния вътрешен продукт от  5 на сто през 2012.

При предоставянето на спасителната помощ през 2011 кредиторите заложиха условия, според които икономиката на страната трябваше да отбележи спад от 4% за двете години до 2012, и през 2013 да тръгне нагоре, а безработицата да достигне 13%. Реалните данни към началото на настоящата година сочат, че португалската икономиката се е свила с почти 7% от 2011 до 2013, а нивото на безработицата достига 17.3%.