Европейският пазар на проблемни имоти става все по-атрактивен за инвеститорите, пише The Wall Street Journal. Банки, които бяха склонни да продават проблемни активи само на инвеститори с частен капитал, сега търсят и други решения, за да стабилизират балансите си, уточнява изданието.
С намаляването на страха от разпадане на еврозоната кредитните институции все повече увеличават продажбите на проблемно имущество. Според оценки на Morgan Stanley финансовите институции в общността притежават бизнес имоти за над 600 млрд. евро, придобити заради проблемни кредити. Само около четвърт от заемите за тези имоти обаче са погасени, отписани или просто намалени чрез продажбата на обезпеченията зад тях.
Тази година се очаква банките в Европа да продадат корпоративни сгради и кредити за сектора на имотите за 25 млрд. евро, след като през миналата година реализираха активи за малко под 22 млрд. евро, а през 2011 – за около 15 млрд. евро, според данни на консултантската компания Cushman & Wakefield.
Досега най-големите купувачи на проблемни имоти в Европа бяха Blackstone Group, Cerberus Capital Management и Lone Star Funds. Активизират се обаче и други групи потенциални продавачи, като суверенните инвестиционни фондове, частни лица, по-малки компании за частен капитал, както и тръстове за недвижими имоти. Всички те са привлечени от възможността да получат висок доход от инвестициите в проблемни имоти в среда на ниски лихви.
Много от по-малките инвеститори са готови да платят цена, която е по-близка до номиналната стойност на кредита, отколкото големите компании, които буквално пазаруват на едро, пише още The Wall Street Journal. По-дребните купувачи планират да задържат активите за по-дълго време, отколкото тръстовете за недвижими имоти, защото търсят по-висока доходност.
Тази нагласа на по-малките инвеститори не е останала незабелязана от банките и много от тях вече се свързаха с по-дребни компании с интерес към проблемните активи. С успешни сделки могат да се похвалят например Royal Bank of Scotland Group (RBS), Banco Santander, Lloyds Banking Group, Commerzbank и други, а се очаква по-висока активност и от страна на “лошите банки” в Ирландия и Испания.