Американският застрахователен гигант AIG, който бе спасен от банкрут с инжектирането на 182 милиарда долара държавни средства, обмисля дали да не съди правителството за тази помощ. Управителният съвет на компанията ще се събере утре, за да реши дали да се присъедини към заведеното вече дело срещу държавата от Морис Грийнбърг, бивш изпълнителен директор и един от главните акционери в AIG.
Искът на Грийнбърг е за 25 млрд. долара. Претенцията му, която вероятно ще бъде подкрепена и от борда на директорите, е, че правителствената помощ е била отпусната при твърде висока лихва, че в замяна държавата е получила твърде голям дял (92%) от капитала на компанията, и че после е пренасочила милиарди от капитала на застрахователя към негови клиенти от Уолстрийт. Според Грийнбърг това е ощетило акционерите на AIG с десетки милиарди долари и дори е нарушило Петата поправка към Конституцията на САЩ, която не позволява частни средства да се използват от държавата без „справедлива компенсация“. Грийнбърг заведе делото през 2011 от свое име и от името на някои други акционери. Оттогава той приканва AIG да се включи в иска – ход, който може да принуди правителството да обмисли извънсъдебно споразумение.
Решението няма да е лесно за застрахователя – членовете на борда, повечето от които се присъединиха към компанията след спасяването й, имат задължение към акционерите да обмислят варианта за дело. Ако откажат да подкрепят Грийнберг и той си издейства компенсация от държавата, бордът може да бъде съден от останалите акционери.
От друга страна, включването в дело срещу държавата недвусмислено ще бъде сметнато за проява на крайна неблагодарност. Някои представители на правителството са възмутени, че AIG изобщо обмисля подобен ход. Къде щяха да са акционерите на AIG сега без държавната помощ, от която се оплакват, попита анонимен източник от кабинета на Обама, цитиран от The New York Times.
„Бордът на директорите на AIG приема много сериозно поверените му задължения и отговорността за взимането на бизнес решения“, заяви говорителят на компанията Джон Дайат.
Досега застрахователният гигант успяваше да стои настрана от делото, което бе отхвърлено от нюйорския съд, но прието за гледане от вашингтонския. Компанията на Грийнбърг, от чието име е заведен искът, е изискала от правителството предоставянето на общо 16 милиона страници документи.