ЕС обмисля нови регулации за застрахователите

Възможно е дружествата, които навлязоха на пазара на имоти, да бъдат третирани като банки, тъй като разширяват системните рискове за сектора.

22.11.2012 | 11:41
ЕС обмисля нови регулации за застрахователите
ЕС обмисля нови регулации за застрахователите

Застрахователи, които осъществяват дейности, присъщи на банките, заради по-високата възвръщаемост, вероятно ще бъдат регулирани като банки, съобщи европейският застрахователен регулатор, цитиран от Reuters.

На практика това ще засегне застрахователния бизнес, който започна постепенно да навлиза на пазара на недвижими имоти в Европа, традиционно доминиран от банките досега.

“Ако застрахователните групи развиват бизнеса си и упражняват нетрадиционни или незастрахователни дейности, те трябва да очакват да бъдат третирани в това отношение като банки”, твърди Габриел Бернардино, председател на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване.

Компаниите навлизат в сектора на имотите тъй като постигат по-високата доходност, което пък им позволява  да изпълнят адекватно ангажиментите към клиентите си, коментират експерти.

Според Бернардино е необходимо регулаторът да ограничи стимулите за прехвърляне на типични банкови рискове към застрахователите.

“Застрахователните компании, участващи в нетрадиционни или незастрахователни дейности, са по-уязвими по отношение на развитието на финансовите пазари и е по-вероятно да разширят системните рискове, пред които се изправят”, коментира председателят на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване.

Застрахователният регулатор вече работи по подготовката на списък със системно важните застрахователи, които биха могли да застрашат стабилността на международната финансова система, ако “се забъркат в неприятности”, отбелязва още Reuters. Агенцията допълва още, че големите банки също фигурират в подобен списък.

От ЕК призовават правителствата на държавите от общността по-бързо да въведат новите правила за капиталова адекватност на застрахователните компании, известни като “Платежоспособност ІІ”.