fallback

С 30% са се увеличили картовите разплащания през лятото

Зачестили са случаите на измами с банкомати, предупреждават експерти.

08.08.2012 | 12:50

Характерно за летния сезон е както увеличаването на разплащания с карти в търговските обекти и тегленето на пари от банкомат, така и увеличаването на измамите с банкомати и дебитни карти. Затова най-сигурният начин да се предпазим от посегателства върху нашите финанси е закриването с ръка на екрана на банкомата, когато теглим пари, както и избирането на добре охранявани банкомати за теглене на средства, коментира пред БТА Венцислав Георгиев, старши мениджър "Картови разплащания" в търговска банка.

През летния сезон, както и около Коледа и Нова година покупките, направени с картови разплащания, се увеличават с около 30%, а това лято тенденцията се запазва. В хранителните вериги броят на транзакциите е най-голям, макар и за по-малки суми, но пък обемите на разплащания непрекъснато се увеличават, добави експертът.

Все повече с карти се пазарува и в магазините за черна и бяла техника, както и в големите вериги за дрехи и обувки, показват данните на фирмите за картови разплащания.

Въпреки, че използването на дебитни карти в търговските обекти се увеличава, все още тегленето на пари от банкомат превишава многократно директното разплащане с карта, посочи Георгиев. ПОС терминалите в търговските обекти са от 20 до 30 пъти повече от банкоматите в страната, но хората все още предпочитат да изтеглят и да разполагат с парите си кеш, добави той.

Важно е да се знае, че докато в търговските обекти при разплащане с дебитна карта не се удържа такса, то при теглене на пари от дебитна карта от ПОС терминал в банков клон таксата е по-висока, отколкото при теглене от банкомат, посочи Георгиев. Затова експертът не препоръчва този вид теглене на пари.

През лятото са зачестили случаите на измами с банкомати, констатира Венцислав Георгиев. Докато предишни години обаче измамниците са се опитвали да проникнат в самия банкомат и да достигнат до парите в него, тази година се набляга на монтирането на скимиращи устройства.

„Колкото и познато да звучи, закриването с ръка на екрана на банкомата, докато въвеждаме РIN кода си, остава най-сигурният начин да се предпазим от измами. Дори и на банкомата да има скимиращо устройство, информацията, получена от него, не би била достатъчна, ако не се знае РIN кодът на картата и така измамникът няма как да тегли от нея“, категоричен е Георгиев.

Банкоматите, монтирани към клонове на банки, в молове или големи търговски обекти, са по-надеждни за теглене на пари. На такива места обикновено има монтирани камери за видеонаблюдение, а често и постоянна охрана. Най-рисковите банкомати са тези, които се намират в големите курорти по Черноморието, смята експертът.

fallback
fallback