fallback

Станфорд е най-доброто бизнес училище за 2012

92% от випускниците си намират работа до три месеца, след три години средната им заплата е 191 000 долара.

30.01.2012 | 14:27

 

Висшето бизнес училище към Станфордския университет е най-доброто учебно заведение за магистратури по икономически науки в света, показва току-що публикуваната класация Global MBA на вестник The Financial Times. Станфорд е неизменно в Топ 10 през последните 13 години, но сега за пръв път оглавява ранглистата, изпреварвайки Лондонското училище за бизнес (London School of Business).

За разлика от много други сходни класации, тази на FT включва не само субективни оценки за качеството на обучението, но и данни за професионалната реализация и заплащането на випускниците. Според тях завършилите магистратура в Станфорд имат най-висок среден доход в третата година след дипломирането си – 192 179 щатски долара годишно.

Според обяснението на The Financial Times заплащането е много важен критерий, защото дава най-ясна представа за професионалните успехи на випускниците. В тази графа Станфорд е бил начело в осем от 13-те досегашни издания на класацията.

Ако се съди по листата на FT, най-добрите икономически училища са в Съединените щати (53 от първите 100). Броят на европейските университети в класацията намалява и повечето от тях се смъкват надолу в подреждането – очакван ефект от икономическата криза. Все пак четири от десетте най-добри бизнес училища са в Европа, а две от тях са от Испания – една от най-засегнатите от кризата държави. В Топ 100 няма нито едно учебно заведение от Централна и Източна Европа.

Американското образование е и най-скъпото, показва проучването на FT. Получаването на магистратура по бизнес в щатски университет струва средно 99 000 долара (включвайки таксите и битовите разходи на студентите), докато за Европа сумата е 70 000 долара, а за Азия и Океания – 67 000 долара. В Съединените щати обаче магистърските програми обикновено продължават 20 месеца, докато на Стария континент – само 12.

 

ТОП 10

 

В колонките – средна заплата на випускниците три години след завършването им; процент випускници, които си намират работа до 3 месеца след дипломиране. Данни на The Financial Times
fallback
fallback