Все още няма сделки за продажбата на въглеродни емисии между България и трети страни, заяви за Bulgaria on air министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Причината е липсата на търсене от страна на големите индустриални компании, които са свили производството си заради кризата и техническата модернизация. От миналото лято досега цената на въглеродните емисии за тон е паднала тройно. В момента тя се търгува за 15 евро на тон, и въпреки това липсват купувачи. Ако цената продължи да се понижава, няма да има интерес дори и за продажба на квоти въглероден диоксид, прогнозира министър Караджова.
„Никой не е в състояние да прогнозира, дори и най-добрите специалисти, какво ще се случи с цената на квотите по отношение на международните пазари или търговията, която е свързана с емисиите по протокола Киото и не толкова с тези по европейската схема за търговия с емисии – отбеляза министърът на околната среда и водите. - Всички фактори в момента са ориентирани така, че да се намали тази цена, за съжаление“.
Държавата има полза да търгува с въглеродни емисии само на международния пазар, тъй като от продадените в Европейския съюз квоти не получава дивиденти.
Министър Караджова отбеляза, че преговорите с потенциални партньори продължават и е убедена, че ще имат успех.
Липсва и голям интерес към останалите резервни квоти за българските предприятия. Преди месец, когато е разпределян остатъка, заявките са били по-малко от свободните квоти. Незаетите ще се пазят за нови участници до 2013 г., допълни Караджова.