Рейтинговите агенции ли са виновни за кризата в еврозоната

Според изявления на експерти Standard&Poor’s, Moody’s и Fitch имат принос към вината редица европейски държави да са изправени пред банкрут.

12.07.2011 | 11:18 Редактор:
Рейтинговите агенции ли са виновни за кризата в еврозоната
Рейтинговите агенции ли са виновни за кризата в еврозоната

През последните седмици лидери от европейски институции все по-често критикуват трите основни рейтингови агенции, които са американски. Според изявления на експерти Standard&Poor’s, Moody’s и Fitch  имат принос към вината редица европейски държави да са изправени пред банкрут. Сега в похода срещу рейтинговите агенции се включва и Вивиан Рединг, европейският комисар по правосъдие. Рединг заявява пред немския Die Welt, че „Европа не бива да разреши да бъде разрушена от три американски частни компании”. Според нея трябва да има повече прозрачност при оценяване на рейтинга на дадена държава, както и повече агенции, които да правят тези оценки.
По думите на европейския комисар по правосъдието трябва да се окаже натиск на трите американски агенции, които или да се разроят и да станат поне 6, или да се създадат независими европейски и азиатски рейтингови агенции. По този начин ще бъде прекъсната възможността
на един картел да решава съдбата на цели държави и на техните граждани.
Немският президент Кристиан Вулф, от своя страна заяви, че трите агенции трябва да се държат отговорни за грешните си оценки и прогнози.
Лидерът на немските социалдемократи Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че трите американски агенции представляват сериозен проблем за стабилността на суверенни държави.
„Държави в тежко положение системно се бутат към фалит,” обвинява Щайнмайер.
Според много експерти и финансисти, обаче, за проблемите на закъсалите европейски държави не са виновни рейтинговите агенции. Нима те натрупаха гигантския национален дълг на Гърция и останалите? Нима еврото е създадено в канторите на рейтинговите агенции и там е решено в еврозоната да влизат толкова различни по икономическо развитие страни? И дори да се създаде Европейска рейтингова агенция, нима сега тя ще оцени по-високо Гърция, Португалия или Италия? И ако направи това, дали нейните рейтинги ще се ползват с доверие от инвеститорите? Това са част от въпросите, които задават поддръжниците на рейтинговите агенции.