Икономисти препоръчват приватизация на "Български пощи" АД. Държавното дружество все още е без стратегия за приватизация. Изваждането му от забранителния списък и евентуалната му продажба ще доведат до намаление на цените на куриерските услуги, както и ще се влеят пари в Сребърния фонд, където по закон отиват парите от приватизацията на държавните дялове.
По думите на Петър Ганев от Института за пазарна икономика и услугата е некачествена, и цените са високи. При едно сравнение с други страни от Европа цените на пощенските услуги у нас са относително по- високи, подчерта пред Bulgaria on air икономистът. По неговите думи, при едно по- ефективно управление, което да включи и закриване на пощенски клонове, цените на услугите може и да се понижат, а обслужването да се подобри.
Синдикатите в пощите заплашват с протест и стачка, ако народните представители не оттеглят предложението си за приватизация на “Български пощи” АД. Освен закриването на 180 непечеливши пощенски клона и съкращение на персонал, най-големите опасения на синдикатите са инкасото, с което борави пощата. Всеки месец над 1 млрд. лв. преминават от НОИ през пощите, тъй като пенсиите се изплащат чрез служителите на пощенските клонове.
Заместник-председателят на КНСБ Валентин Никифоров заяви, че синдикатите са против печалбата на евентуалния инвеститор при приватизацията на дружеството да е за сметка на работни места.
Стигне ли се до приватизация на пощите всичките 13 хил. служители заплашват да преустановят работа. Така родните пенсионери ще получат пенсиите си със закъснение заради ефективната стачка на пощенските служители. Пощите доказаха, че могат да са печеливши. След години на минус за 2010 г., държавното дружество отчете печалба от близо 500 хил. лв.