Защо България губи в съревнованието по конкурентоспособност?

Трябва да се работи за подобравяне на образованието на работна сила, съветват анализатори

31.05.2019 | 15:00 Редактор: Юлия Христова
Защо България губи в съревнованието по конкурентоспособност?

България отново е на 48 място в света по конкурентоспособност, сочат данните от Годишника на световната конкурентоспособност за 2019 г. Изследването се прави между малко повече от 60 страни, което означава, че страната ни се намира на едно от последните места в класацията, а това не е добър знак за икономика, която се стреми към прогресивно развитие. Темата дискутира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria старши анализаторът в Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията Тодор Галев.

"Дългосрочните фактори за конкурентоспособността на България остават устойчиво ниски. Това са бизнес среда, образование на работна сила и т.н. Най-сериозно назад ни дърпат фактори, като корупцията, неработещата съдебна система и дългите срокове за решаване на съдебните дела.“, посочи той.

"До преди пет години България беше водеща по широколентов интернет и телекомуникации, докато тази година изостава. Другите страни са наваксали, което значи, че ние нямаме необходимите национални политики, за да се възползваме от това, което имаме“, смята анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията, пише Investor.bg.

Според него една от основните насоки, в които България може да се развива, е допълнителното обучение на ниско квалифицираната работна ръка. По думите му на този етап се наблюдава дупка между поколенията в това отношение.

"Изоставаме в дигитализация, здравеопазване, образование – това са все дългосрочни фактори, които подкопават националната конкурентоспособност“, заяви Тодор Галев.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК