Отпада задължението за подаване на декларация за действителен собственик от юридически лица с нестопанска цел, след като в Държавен вестник беше публикуван променения Закон за мерките срещу изпиране на пари.
В закона има нов текст, според който данните за действителните собственици на фондации и сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, се заявяват за вписване.
Това се прави, ако те не са вписани на друго основание по делата или партидите на юридическите лица с нестопанска цел в съответния регистър като физически лица, уточняват от Българската стопанска камара.
От браншовата организация поясняват, че когато лицата – действителни собственици на фондации и сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са физически лица, но те са различни от вписаните, които попадат в обхвата на допълнителни разпоредби, данните за тях се заявяват за вписване.
В променения Закон за мерките срещу изпиране на пари се посочва, че при повечето юридически лица с нестопанска цел е достатъчно да се впише в съответния регистър председателят на управителния съвет, което ще е достатъчно за идентифициране на действителния собственик на сдружението.
Изискването за вписване и обучение на служителите в противодействие срещу изпирането на пари създаде напрежение в бизнеса и неправителствените организации.
Юристи се обявиха срещу предложения от правителството законопроект, който предвиждаше адвокати да дават информация за своите клиенти. След техните протести законът беше променен, припомня INVESTOR.BG.
Харесайте и страницата ни във Facebook ТУК