fallback

Неравенството като пречка за икономическия растеж

Според Пол Кругман решаването на проблема с неравенството не означава САЩ да се превърнат в Куба

17.04.2014 | 00:00 Автор: Георги Стоянов

Американското общество върви към олигархична форма на управление, коментира Пол Кругман, професор по икономика от Университета в Принстън в интервю за Boomberg.

Основна причина за това е нарастващото неравенство, което освен това се отразява негативно на икономическият растеж.

Още по темата

Според него решаването на проблема с неравенството неозначава САЩ да се превърнат в Куба. „Неравенството в наши дни, не само че е голямо, но е и нарастващо и наследствено. Мисля обаче, че хората разбират това и си казват: ‘Не, неискаме това да се случва и може да ограничим неравенството, чрез мерки, които не означават социализъм и са напълно в духа на американските традиции’”, допълва той.

Кругман коментира, че след либерализирането на американската икономика в началото на 80-те години, неравенството в страната започва рязко да нараства и сега е достигнало исторически нива.

 

Пол Робин Кругман е американски икономист, преподавател по икономика и международни отношения в Woodrow Wolson School of Public and International Affairs в Принстън. Носител на Нобелова награда за икономика за 2008 за приноса му в Теорията за новата търговия и Новата икономическа география.

fallback
fallback