fallback

След министерските рокади: Остава ли стабилно управлението?

Темата коментират политолозите Димитър Ганев и доц. Мария Пиргова

10.09.2018 | 20:56 Автор: Велислав Филипов

Днес Бойко Борисов обяви номинациите на новите министри, които най-вероятно ще застанат на овакантените министерски кресла, а именно - главният секретар на МВР Младен Маринов да оглави вътрешното министерство, зам.-министъра на икономиката да поеме транспорта, а регионалното министерство да оглави зам.-председателя на регионалната комисия в парламента Петя Аврамова. И трите номинации са на ГЕРБ.

Според политолога Димитър Ганев в политическата култура на българина е закодирано да се търси по-здрава и силна ръка в управлението, която да контролира всичко.

"У нас има и голяма персонификация на властта. Всеки българин иска да знае кой отговаря за нещата, да знае накъде да насочи погледа при проблем. Оставките бяха реакция, отговор на възникнало обществено напрежение. Като причина за оставките беше използван инцидентът край Своге. Все пак преди тази катастрофа в тези министерства се беше натрупало напрежение", категоричен е Ганев в "Денят ON AIR".

Той е на мнение, че външната политика на Борисов вече се изчерпа, а сега ракурсът трябва да се смени.

По думите на политолога доц. Мария Пиргова патриархалното управление на премиера Борисов е факт.

"Напрежението се роди от компанията "Трейс". Населението в Своге вече знае защо пътят беше некачествен, защо институциите са дали положителни оценки и т.н. Много завои не могат да е вземат, защото обществените поръчки в България се раздават по подобен начин. Има огромна нужда от смяна на философията на управление", обясни Пиргова.

Тя коментира още, че няма алтернатива на управлението, а Румен Радев все още не е сигурен дали ще направи партия или не.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback