Конституционният съд ще се произнесе за Истанбулската конвенция (ИК) след десет дни. Да чакаме ли обществен взрив?
Конституционалистът д-р Атанас Славов очаква това решение да разчисти полето за ратификация на ИК, тъй като според него няма да се установи несъотвествие между Конституцията и Конвенцията. Големият проблем е каква ще е реакцията на политиците и дали те ще придвижат процеса на ратификация, подчерта той.
"След като бъде ратифицирана трябва да се променят редица закони, за да може тя реално да влезе в сила. Конвенцията дава още една възможност претърпелите насили лица да търсят закрила", обясни той пред Bulgaria ON AIR.
"Насилието срещу жени е сериозен социален проблем, не се справяме с него. Трябва допълнителки мерки и средства. Ратификацията е условие да разгърнем защитния механизъм", каза още Атанас Славов.
Полотилогът Любомир Милошев посочи, че текстовете на Истанбулската конвенция не се спазват в Турция, която е една от първите държави, ратифицирали документа.
Над 60% от българските граждани имат негативно мнение спрямо ратифицирането на ИК, отбеляза той в предаването "Денят ON AIR".
Според него по време на дебатите все повече темата за домашното насилие е отстъпила на тези за еднополовите бракове и половата ориентация, а българските граждани са се уплашили от неправителствените организации, които са се заели да защитават конвенцията.
"Дали ще има бракове между хомосексуални в България въобще не се третира от Конвенцията. Самото понятие "джендър" в смисъла, в който го използват международните организации, става дума за социално конструирани роли на пола", уточни Славов.
Любомир Милошев смята, че има подводни камъни в текстовете на ИК.
Много ми е интересно как тя ще влезе в българското училище, каза той. Според него това може да бъде поредното "кранче", чрез което НПО-та да получават пари от данъкоплатеца.
Вижте видеото с цялата дискусия.