Кампанията на българското европредседателство за присъединяването на Западните Балкани към ЕС вече е успешна. Надали лидерите от общността ще дадат срокове, а и не бива да очакваме. Важно е процесът по присъединяването на страните от Балканите към Общността да не замре. Има такава тенденция, ако не се поставя постоянно на фокус.
Това каза бившият вицепремиер и бивш външен министър Ивайло Калфин в студиото на "Денят ON AIR" по повод предстоящата среща на върха между лидерите на страните от Западните Балкани и представители на Европейския съюз.
"Ако на самата среща не стане скандал, което е малко вероятно, ще бъде приета политическа декларация, която да потвърди инициативата за членство в ЕС на страните от Западните Балкани. Русия има своето влияние в региона, но желанието на държавите за присъединяване е по-силно", коментира още бившият вицепремиер.
Според него е важно да сложим критерия за успех на целите на българското европредседателство правилно.
"Македония полага големи усилия за членството си в НАТО и ЕС, но сякаш винаги се появяват пречки. Името е една от тях. Въпреки това властите не искат да го променят. Надали пак ще има съгласие между македонци и гърци. Все пак западната ни съседка има немалко други проблеми за решаване и не мисля, че името е основният", допълни още Калфин пред Bulgaria ON AIR.
Бившият външен министър в момента е кандидат за генерален директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Калфин заяви, че основният конкурент му е Виле Итала, но без подкрепата на България няма шанс да надделее в спора.
"Когато страната не стои зад даден кандидат, хората от комисията не го разчитат като добър знак. Аз сам успях да се преборя дотук в кандидатурата си, но оттук нататък е нужна подкрепа, която не получавам. Ако не стигна до края, няма нищо проблемно, но остава страшно лош вкус", уточни дипломатът.
По думите му политическата обстановка в България прилича доста на "сапунена опера", в която ежедневно се случват едни и същи скандали, а в същото време няма никакво действие и нищо съдържателно.