Бюджет 2018 бе приет на първо четене. Според някои той е консервативен, социален и дори предизборен.
"Надявам се да не е предизборен. По думите на Георги Божинов от БСП – бюджетът за 2018 г. е като този за 2017 г., но за 2018 г. Наистина се очаква много значим ръст на БВП. Трябва да се направят реформи, а не виждам заявки за това. В бюджета няма сигнал за сектори като "Енергетиката", в които отново трябва да има реформи", посочи икономистът Владимир Каролев.
Според финансиста Радослав Пашов аргументите на опозицията, че правителството не е социално насочено, издишат благодарение на бюджет 2018.
"Няма реформи – това е факт. Най-смисленото нещо в този бюджет е увеличаването на разходите в сектор "Образование", защото имаше крайна нужда. Това е хитър бюджет, защото от политическа гледна точка, той затвърждава позицията на сегашното правителство", отбеляза той в студиото на "Денят ON AIR".
Пашов допълни, че кабинетът има силата и потенциала да направи няколко по-смели реформи, стига да иска.
"Вярвам, че трябва да се запази сегашната данъчна система, тъй като тя работи. Трябва да се помисли и за необлагаемия минимум. Не звучи добре да облагаме минималната работна заплата, тъй като това са хора, който се предполага, че живеят с много ограничени ресурси", обясни финансистът пред Bulgaria ON AIR.
Темата на разговора обхвана и новия здравен министър Кирил Ананиев. По думите на Каролев Ананиев е много добър избор, защото никой не може да го обвини в политическо пристрастие.
"Той ще се опита да се пребори с лобитата – лекарите, които искат да стават все по-заможни и фармацевтите, които искат да продават все повече лекарства", категоричен бе икономистът.