Парите за здравеопазване изтичат на твърде много места. Трябваше да бъде направена национална здравна карта, която да ограничи възможността за откриването на лечебни заведения там, където не е необходимо. Това заяви в "Денят ON AIR" хирургът проф. Радослав Гайдарски.
В студиото на Bulgaria ON AIR гостът коментира проблемите в Здравния сектор, както и предназначените за него пари от бюджет 2018 г.
Проф. Гайдарски подчерта, че отделените средства са крайно недостатъчни и България е единствената страна в Европа, която заделя "толкова малко пари за здравеопазване".
Логично, той бе попитан има ли начин как да бъдат "налети" повече пари, на което професорът отговори: "Има!"
"Може, но при нова реформа, при здравна система, която не позволява изтичане на средства", посочи Гайдарски, като се върна назад в годините, когато заема поста министър на здравеопазването в кабинета на Сергей Станишев през 2005 г.
Тогава, продължи хирургът, здравното министерство е предложило като решение на проблемите в здравната система създаването на национална здравна карта, национално медицинско досие, както и реформа на националната Здравна каса.
"Без такава карта парите никога няма да достигат, защото се "нароиха" много болници. София е препълнена със здравни заведения, в други градове има по 5-6 частни такива, средствата изтичат на много места", алармира гостът на телевизията.
Проф. Радослав Гайдарски коментира и отбелязването на днешната дата 10 ноември като началото на Прехода у нас, като сподели, че не забелязва нещо да се е променило за 28 години.
"През 1977 г. за първи път видях просяци във Франция и бях шокиран. Такива не бях срещал в България. У нас не се живееше богато, но нямаше и гладни", разказа професорът.