Статистическата служба към Съвета на Европа "Евростат" публикува данни за икономическия растеж от второто тримесечие, който е по-голям отколкото се очакваше. Еврото спрямо долара расте. Пазарите разглеждат Европа като нещо, което се подобрява значително. Това е движено от ултраниските лихви на Европейската централна банка. Но не може постоянно да има нулеви лихви. Важното е, че ЕЦБ мисли за вдигането им.
Това обясни икономистът Георги Ангелов в студиото на "Денят ON AIR" и добави, че ако икономиката на Стария континент продължи да се развива, то това неимоверно ще доведе до вдигане на ниските лихви по кредитите.
Попитан дали Brexit все още може да доведе до неочаквани ефекти, Ангелов поясни, че напускането на Обединеното кралство още не се е случило.
"В момента нямаме никакъв напредък по преговорите. Политическите проблеми във Великобритания ще се задълбочават. И въпреки, че те ще напуснат ЕС, продължават да искат всичко да остане както преди – да имат достъп до всички блага от членуването в ЕС, но без да плащат вноската. Разликата да си част от общия пазар и да си изключен от него, е огромна", посочи икономистът пред Bulgaria ON AIR.
Къде стои България в тази икономико-политическа картина? Европейската икономика, разбира се, тегли и нас, въпреки че не плуваме особено бързо, но все пак сме зависими. Въпросът е как да се движим по-бързо.
"Трябва да си решим проблемите, които пречат на бизнеса - образованието и бюрокрацията. Със сигурност има добри мерки в управленската програма на правителството, но е важно дали ще се изпълнят. Примерно, децата, които изпадат от образователната система, как ще ги върнем? Ако останат без образование отпадат от пазара на труда напълно. А след това държавата колкото и пари да похарчи за социални помощи, никога няма да оправи проблема", подчерта гостът.