Конфликтът не е между САЩ и Северна Корея, а САЩ-Китай. Социалистическата република притежава всички механизми, за да насочва Ким Чен-ун в едната или другата посока. Това заяви в "Денят ON AIR" бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
Пхенян изстреля ракета, която прелетя над северната част на Япония. По настояване на Токио Съветът за сигурност на ООН се събра на извънредно заседание и изрази остра реакция срещу действията на Северна Корея. Вашингтон твърдо подкрепи съюзника си Токио и обеща да окаже допълнителен натиск върху Пхенян.
"Изстреляната ракета няма откъде другаде да прелети, освен над Япония. Ким Чен-ун много умело я насочи точно в посоката на остров Хокайдо, вместо на Югоизток - в посока остров Гуам", смята гостът на телевизията.
Твърдението му, че конфликтът е всъщност между САЩ и Китай, Милен Керемедчиев подкрепи като изброи кои са механизмите, които Червената република притежава, за да бетонира Ким Чен-ун, но не го прави:
"1.88% от стокообмена на Северна Корея е с Китай. Ако страната прецени, може да спре износа на петрол и хранителни продукти, което тя не прави. Ако се случи ескалация и дестабилизация в Северна Корея, това ще означава огромна бежанска вълна, която би се насочила към Китай и Южна Корея", отбеляза Керемедчиев, като разясни отношенията на Китай със Северна Корея.
Той продължи, че ако се стигне до обвинение на корейския полуостров, американските войски за първи път откакто САЩ е държава, ще достигнат границите на Китай, тъй като са заявили своята подкрепа към Япония, но и не само:
"Китайци и руснаци не са притеснени толкова от безнаказаността на Ким Чен-ун, колкото от президента Тръмп. Докато той продължава да "туитва" заплашителни съобщения към лидера на Северна Корея, дотогава Чен-ун ще отговаря с ракетни изстрели и тестове", коментира Милен Керемедчиев притеснителното напрежение.
Той заключи, че докато я има тази агресивна реторика от страна на САЩ, дотогава Северна Корея няма да има друг начин да отговаря, освен чрез ракети.