Интерес от страна на чужденци за закупуване на българска земеделска земя няма. Редно е, след като сме подписали международен договор, да спазим регламентите и да се съобразим с поетите ангажименти към Европейския съюз, посочи пред Bulgaria ON AIR зам.-председателят на Съюза на демократичните сили (СДС) Румен Христов.
След като темата предизвика широк обществен дебат и редица недоволства, депутатите решиха, че забраната за продажба на земеделска земя на чужденци ще се преразглежда най-рано през септември 2017 г. Тогава трябва да бъде готов и нов набор от критерии на Европейската комисия за регулация в сектора.
Миналата седмица земеделското министерство инициира законодателни промени за отпадане на въведеното през 2014 г. правило за уседналост от пет години при покупката на земеделска земя в България. Заради това ограничение, което нарушава основни свободи в Европейския съюз (ЕС) като движение на хора, стоки, услуги и капитали, м.г. Брюксел започна наказателна процедура срещу страната. Според земеделското министерство, ако забраната не отпадне, България ще бъде глобена с минимум 830 хил. евро.
"Земеделска земя на територията на България може да бъде изкупувана от чужденци към днешна дата. Забраната всъщност е за чуждестранни физически и юридически лица. За български юридически лица е такава няма. И ако чужденци със зли намерения регистрират дружество с ограничена отговорност на територията на страната, те могат да купят земеделска земя", подчерта Румен Христов.
В студиото на "Денят ON AIR" той допълни още, че земите и в момента се ползват по предназначение и е важно те просто да бъдат правилно стопанисвани.
А във връзка с Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество, който България и Македония подписаха, гостът бе категоричен, че той е резултат от работата на много правителства, но най-вече вследствие от решителността на македонския премиер Зоран Заев.