България и Турция са на добросъседско ниво и трябва да се прояви разум, за да не се стига до негативни явления, които не биха били добре нито за българското, нито за турското общество. Това заяви в студиото на "Денят ON AIR" Красимир Ципов от ГЕРБ.
Двете държави влязоха в конфликт заради намесата на представители на южната ни съседка в предизборната ни кампания, като Турция категорично отхвърли твърденията, че е участвала във вътрешната политика на България.
Бившият зам.-министър на вътрешните работи посочи пред Bulgaria ON AIR, че прокуратурата е тази, която трябва да потвърди или отхвърли тези твърдения.
Кандидатът за народен представител от дясно-центристката партия коментира и мигрантската криза, като твърди, че изграждането на оградата по границата ни е оказало положително влияние.
"От месец ноември насам няколко пъти спадна миграционният натиск", категоричен бе Ципов.
Политикът коментира реформата, която ГЕРБ е добавила в предизборната си програма за нелегално пребиваващите лица у нас и партията предлага два изхода от този проблем:
"Първият вариант е принудително връщане като се организират полети, съвместно с Европейска агенция за гранична и брегова охрана. Предвиждаме да бъде осъществяван минимум по 1 полет на месец в рамките на 1 година. Другият вариант на пребиваващите незаконно е доброволното им връщане".
Политикът допълни, че държавите Афганистан и Ирак вече имат неконфликтни зони, в които могат да бъдат връщани техни граждани.
Красимир Ципов коментира и ситуацията в Министерство на вътрешните работи като каза, че е доволен от работата на предишния министър на ведомството Румяна Бъчварова.
Като основен проблем в системата за вътрешна сигурност той посочи, че служителите са много, а бюджетът недостатъчен.
"Проблемът е, че между 80% и 90% от бюджета отива за заплати и осигуровки на тези служители, а това пречи да бъдат предвидени средства за техническо оборудване и за ново такова", заключи политикът.