“Делегираните бюджети, точно по този механизъм, както се разпределят, нарушиха психоклимата в училище. Накараха учителите и директора да бъдат зависими от децата, защото всяко дете се брои като средства и предизвикаха нарушаване на дисциплината и поява на аномалии като насилие и агресия.“
Това каза в студиото на "Денят ON AIR" Янка Такева, председател на синдиката на българските учители.
По думите ѝ тази година етапите от новия закон за образованието влязоха нормално. Етапите при изпълнението на закона приключват на 31 май, когато общините трябва да посочат кои са техните обединени училища. До края на май ще бъдат въведени защитени и средищни детски градини, за които има осигурени средства, допълни тя
На въпроса как вижда новия закон за училищното образование, Такева отговори:
“Никъде в закона не е написано, че се иска съгласието на родителите при децата със специални образователни потребности, когато трябва да бъдат насочени към едно или друго училище. Стандартът бе така разработен, че създаде големи проблеми в учебните заведения. Първият стандарт, който ще се промени до края на месец април, е този за приобщаващото образование.“
Тя отбеляза, че методът на финансиране проваля качеството на образованието и е пагубно за цялата система. “От 2008 се наложи механизма на делегираните бюджети. Първата и втората година този механизъм работеше добре, защото не се икономисваха пари за капиталови разходи. От 2009 се изопачи философията на делегирания бюджет. Създаде се възможност за конкуренция между училищата, което е пагубно.“
Според нея основен метод за подобряване на качеството на образованието е чрез промяна на механизма на делегирания бюджет.
“Делегираният бюджет не трябва да се формира само и единствено на брой ученици, чрез него трябва да се финансират училищата или детските градини спрямо техните нужди.“
Вижте още във видеото: