"БСП най- бързо разположи публично своите действия. Ние сме единствената политическа партия, която заяви намерение и проведе допитване в своите редици. Всичко това говори за една достатъчно дисциплинирана форма на социалистите", каза в предаването Денят ON AIR депутатът от БСП Атанас Мерджанов.
По думите му в партията винаги е имало най- различни мнения."Имаше и спорни моменти в организацията на допитването", сподели гостът. Tой заяви, че това е една позитивна стъпка.
Резултатите показват, че БСП трябва да се яви в коалиция, като подчертава необходимостта да се затвърди сегашната формула: БСП- лява България. "Нужно е да се търсят преговори с останалите политически формации, които претендират, че са в лявото пространство", посочи Мерджанов. Той каза, че щом АБВ не са в коалицията, следва тонът към тях да е по- внимателен.
"В крайна сметка всичко предстои. Пред нас са конференции, където текат конкретни номинации за президент и вицепрезидент. Нашите конференции са тези, които излъчват конкретни имена", сподели Мерджанов.
Според госта, 23-те % , които желаят БСП да се яви самостоятелно, всъщност е показателен резултат, защото преди партията е участвала в няколко типа коалиции, от които е излизала с пасив или негатив. "Това е накарало голяма част от социалистите да се произнесат за необходимостта от самостоятелно участие", обясни депутатът.
По думите му резултатите, които показват, че 14% биха се съгласила на коалиция с ДПС, трябва да бъдат внимателно разчетени, тъй като тук става въпрос за различен тип избор. "Едно такова пренебрежително отношение не е правилната стъпка в един такъв преговорен процес", посочи гостът.
Той каза още, че е оптимист и че на 30-ти юли БСП ще обяви кандидат- президентската си двойка. "Квотата на доверието към БСП е твърде ниска и в действията си, всеки един от лидерите на БСП, на всяко равнище в партията, трябва да си дават сметка за тази огромна загуба на доверие", категоричен е Мерджанов. Според него прецизността по всеки един въпрос, трябва да бъде максимално завишена.
"Хората очакват различни стъпки от ръководството, защото времето за организация на изборния процес и привличане на по-висока степен на доверие, е много късо", посочи гостът. Той смята, че са необходими предсрочни парламентарни избори. "Друг е въпросът колко политическите партии ще са готови за този политически избор, защото това ще бъде избор към избирателите. И отново се връщаме на темата за доверието", допълни гостът.