В момента в Турция на практика се води гражданска война. Това заяви в "Денят ON AIR" проф. Нако Стефанов, преподавател в НБУ относно политическото напрежение в източната ни съседка и споразумението с ЕС, което допълнително нажежи страстите сред управляващите.
"На практика Турция участва във войната в Сирия. Тя купуваше нефт от там и продължава да купува. Няколко хиляди наменици са минали турската граница", коментира Стефанов и продължи, - "Особено в случая с тази гражданска война, трябва да кажем, че това ще усили потока от бежанци от самата Турция".
По думите му репресиите срещу турските журналисти и закриването се вестници определено са създали различна атмосфера в страната.
"Явно се върви към един режим срещу средствата за масова информация, срещу интелигенцията и гражданското общество. Това ще ускори процесс на миграция от Турция".
По мнението на Стефанов в момента наблюдаваме "една Европа на регионите". Според него, ако се се подпише Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции, корпоративните интереси ще вземат връх над националните.
Подобни кризи обаче само помагат на ЕС, смята бившият говорител на МнВР и експерт от Европейския съвет за външна политика Весела Чернева:
"Безспорно виждаме, че бежанската криза се успокои през последните седмици", заяви в пряко включване тя. - "Колкото и да бяха песимистично настроени наблюдатели на споразумението между ЕС и Турция, виждаме намаляване на бежанския поток към ЕС и това успокои до голяма степен страстите в самия ЕС".
По думите ѝ това, което в момента тревожи всички, е наближаващият референдум на 25 юни във Великобритания:
"Като че ли в момента Европа е затаила дъх и чака да види как ще се развие той и какво ще последва от него. Дали ще видим някакъв центробежен процес в ЕС, засилване на различните скорости или обратното".
По данни на проведено наскоро социологино проучване, само 3 от общо 28-те държави членки на блока са скиптични за бъдещето на Шенген. Останалите 24 смятат, че Шенген ще се върне в старата си форма и че европейската интеграция ще се задълбочи, посочи още Чернева.