Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Трябва ли Валери Симеонов да подаде оставка?

Това коментираха Димитър Байрактаров, Константин Павлов и Мария Спирова в Денят ON AIR

04.05.2016 | 20:51 Редактор:
Трябва ли Валери Симеонов да подаде оставка?
Трябва ли Валери Симеонов да подаде оставка?

"Както на вас никой не ви пречи да уредите личния си живот както намерите за добре, така не ни се мотайте в краката, когато се опитваме да намерим решение на 25-годишни проблеми, сътворени от безродни политици и безродни капризничещи псевдосънародници."

Това написа лидерът на НФСБ и съпредседател на Патриотичния фронт Валери Симеонов в имейл до живеещата в Ню Йорк Елена Хамбарджиева, активистка в протестите срещу измененията в Изборния кодекс.

Заради този мейл от "Протестна мрежа" поискаха оставката на Симеонов. Повод е и изказването му по телевизия "Скат", в което заявява "Стига с тази демокрация и с тия права на българите в чужбина".

Оставката на Валери Симеонов може да бъде поискана само от тези, които са го избрали. Това заяви представителят от ПГ на ПФ Димитър Байрактаров в Денят ON AIR с Кузман Илиев. По думите му такова изречение, че "се мотаят българите в чужбина в краката на политиците, за да не могат да правят реформи" - няма. 

Никой не пречи или е забранил на българите, живеещи в чужбина да гласуват, изтъкна Байрактаров. Той подчерта, че такъв текст в закона няма.

"Трябва да го приемем в сферата на юридическите възможности. Нито един български закон няма приложение, в която и да е чужда държава. Тоест сега действащото положение, ако една държава откаже по искане на МВнР да даде разрешение за разкриване на секции къде ще се проведат изборите - те могат да се проведат само на местата, където са българска територия на дадената територия", отбеляза той.

Патриотът даде пример с Великобритания, която няма закон, който да го разрешава.

Според Константин Павлов, лидерът на НФСБ има "някои много тежки квалификации за българите в чужбина и за някои у нас, които не му правят чест". По думите му причините за искането за оставка са две: "Г-н Симеонов в момента е народен представител и има 4 хипотези, поради които един народен представител може да престане да изпълнява задълженията си. За съжаление единственият разумен начин г-н Симеонов да се извини на избирателите си за нещата, които наговори е доброволно да си подаде оставката и това искаме ние от него".

"Той направи две неща. Наруши чл. 67 от Конституцията, в който се казва, че народните представители не представляват само избирателите си, а целият български народ. Той изрично каза това за "мотаенето в краката", тоест той отдели българите в чужбина от тези в България", коментира Павлов.

"Второто нещо, което той каза е: "Стига с тази демокрация". А все пак трябва да се има предвид, че българската конституция е записано, че България е демократична държава с парламентарно управление и такова пренебрежение към демокрацията въобще не отива на един народен представител", посочи Павлов.

Промените в Изборния кодекс ще намалят избирателната активност, прогнозира Мария Спирова от Оксфорд. По думите й пада броят на българите гласували в Турция, а се увеличава този на далите вота си в други част на чужбина. Тя изтъкна, че с промените се цели да се намали активността на българите в чужбина.

Между 8000 евро и 12 000 евро струва разкриването на една секция в рамките на чужбина, на ЕС, посочи Байрактаров. И тук обаче Спирова и Павлов не се съгласиха. Те цитираха цифри на МВнР, според които излиза около "1800 евро на секция като голяма част от тази сума е за командироването на държавен служител до конкретната секция".

Чуйте целия коментар в следващото видео: