fallback

Няма доказателства за наличието на нефт и газ в блок "Хан Аспарух"

Енергийният експерт Васко Начев пред Bulgaria ON AIR в коментар за сондажа, преговорите в Доха и цените на петрола

20.04.2016 | 21:15 Автор: Луиза Божинова

В блок "Хан Аспарух" няма никакви доказателства за наличието на каквито и да е количества нефт и природен газ към днешна дата. 

Това каза в предаването "Денят ON AIR" енергийният експерт Васко Начев.

"В медийното пространство се завъртяха доста цифри. Убеден съм, че нито една от компаниите, включващи консорциума не е споменала нито една цифра. Това са интерпретации от арсенала на политическото говорене", заяви той. "Оставаш с убеждението едва ли не, че енергийната карта на България е въпрос на време кога ще бъде преначертана. Към днешна дата по никакъв начин не можем да кажем, че има количества газ за напълването на една запалка, камо ли за някакви такива бомбастични цифри, за които се говори. Аз чух от порядъка на 100 милиарда залежи на газ, това е изключително несериозно и най-малкото некоректно", категоричен е Начев.

"Това, че до седмица ще започне сондиране в изключително дълбоки води на Черно море е успех за страната", не отрече експертът. Той съобщи, че до момента има сеизмични проучвания и съответните карти, на които има изразена перспективна структура.

По отношение на това, че в блока в румънски води са открити прилини количества залежи на газ, Начев обясни, че нашият блок няма нищо общо, това са две отделни структури с различни дълбочини и възрасти.

"Докато финала на сондажа, няма да излезе никаква информация", каза още енергийният експерт и посочи, че това няма да стане по-рано от средата на септември.

Във връзка с преговорите в Доха и сриването на цените на петрола, Начев каза, че най-големите губещи са Саудитска арабия и Русия, а ОПЕК загуби контрола върху пазара на нефта. Според Начев до споразумение в Доха не се е стигнало по няколко причин: категоричната позиция на Саудитска арабия и това, че Иран ясно заяви, че няма да влезе в никакви съглашения за намаляване на добиви, защото това означаваше да си наложат нови санкции.

На въпрос дали българите можем да се надяваме, че цените на петрола ще останат ниски, Начев отговори:

"В близките месеци очаквам пазарът на нефта да се стабилизира, но в никакъв случай той няма да върне нива, както беше дори и в следващите години. Браншът се изтощава изключително много и този ефект ще се усети в края на 2017 година. Тогава има и някаква вероятност цената да тръгне нагоре."

 

 

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback