Архитектът на бъдещето Заха Хадид почина на 65 години.
Силата на Хадид е, че тя успя да размие границата между архитектура и изкуство. За разлика от много други архитекти, които се фокусираха върху архитектурата като наука Хадид има един уникален почерк, който до голяма степен я приближава до хората на изкуството, коментира архитектът Александър Йончев в Денят ON AIR.
"Заха беше човек с необикновен мащаб на мислене, което рядко може да се срещне в днешната епоха, в която архитектурната професия се опитва предимно да се разчлени на отделни секции и парчета. Тя е сред ренесансови личности попаднали в друга епоха, друг век", добави архитект Георги Станишев, който е бил приятел с нея.
"Основното наследство не е толкова в количеството сгради или реализацията им, а по-скоро тя научава днешната архитектурна култура да изгражда мостове между различни култури, времена, епохи", заяви още Станишев.
Заха Хадид трудно може да се съпостави с някой друг, защото няма последователи - почеркът й е твърде труден за имитиране или продължаване, посочи Йончев.
"Има последователи, за които е пример и еталон на професионално поведение. На начин на преодоляване на граници за това, което ние считаме за архитектура", заяви Станишев.
В архитектурата има различни течение, уточни Йончев. По думите му има и такива, които се размиват с изкуството, но те са малцинство заради всичките нормативни уредби.
Заха Хадид до последно успяваше да се пребори с тези норми и да запази почерка си, подчерта Йончев.