Извънболничното лечение на психичноболните пациентите е толкова важно, колкото и болничното. Тази позиция застъпи доц. д-р Владимир Велинов в Сутрешния блок на България Он Ер. По думите му центровете за психично здраве всъщност са малки болници или не чак толкова малки и извънболничното обслужване не винаги е основният им приоритет.
"Психичноболният бива активно лекуван в стационар, независимо какъв - болница, медицински център или отделение. След изписването си той се нуждае от мнозинство допълнителни системи, трайни, постоянни и добре организирани грижи." - коментира доц. д-р Велинов.
За разлика от всички други хронични пациент, нашият е: не в голям капацитет да се справи с проблемите си и ако около него има само едно медицинско обслужване, то е непълноценно, коментира експертът.
"Психичноболният се нуждае не само от лекарят, който ще му осигури качествена оценка на състоянието и медикамента или медицинската сестра. Нуждае се от култур терапевт, който да ме научи да виждам хубостите в живота. Нуждае се от терапевт, свещеник, ако щете. Полицай, който да е близо до него, за да го опази. Този голям комплект в извънболничното лечение липсва." - обясни доц. д-р Велинов.
След излизането от болницата, психичноболният пациентът се нуждае от повече грижи, отколкото в болничното обслужване, подчерта доц. д-р Велинов.
Чуйте: