fallback

Румен Драганов: Туризмът е икономика и всяка община трябва да печели от него тогава, когато го развива

Според експерта няма кой да събере и туристическата такса

28.07.2015 | 10:51 Автор: Ирина Георгиева

Туризмът е икономика и всяка една община трябва да печели от него тогава, когато го развива. Тази теза застъпи председателят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов в предаването Денят Он Ер.

"Вижте какво се печели от българските общини. Например само в Несебър има около 600 000 легла на околовръст и не могат да построят една детска градина или един старчески дом с пари от туризъм. Същото е с Банско, същото е със Созопол и всички пищят, че нямат пари." - обясни Драганов.

Според експерта няма кой да събере и туристическата такса.

"Толкова много туристи, а няма кой да събере туристическата такса, защото маса от хотелите отчитат туристите си под 12-годишна възраст като деца и над 70 -годишна възраст като старци и не плащат туристическа такса." - коментира Драганов.  

Друг проблем са паяците в по туристическите курорти и курортните места, както и таксиметровите шофьори, които обират туристите от хотела до летището, независимо от града, смята Драганов.

"Сергиите, които са около морския бряг - кой ги контролира и какви са приходите? Какво печели обществото от това, че имаме туризъм и имаме сергии." - попита Драганов.

Според експерта истината за българския туризъм се крие между соц банкнотата от 5 лева и "гангстерските" банди.

"Върху соц банкнотата от 5 лева е изобразен Златни пясъци. Виждат се хотелите Лазур, Морска звезда и Морско око. Имало е и един мостик, който в момента го няма - това е 1962г. Точно, колкото е размерът на тези стаи от тази банкнота, точно толкова е наредбата за категоризация от 2015г., която министерство на туризма предложи за обсъждане. Това е размерът на стаите и осите на българските хотели. Над 90% от хотелите у нас са с малки стаи, коридори и бани - по стандартите от 1958 - 1962г." - коментира още Драганов.

Чуйте:

 

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback