Коментар на финансиста Борис Петров в Денят он ер с Веселин Дремджиев на 24 април 2015: гръцките преговори и гръцките плащания.
Коментар на финансиста Борис Петров в Денят он ер с Веселин Дремджиев на 24 април 2015: гръцките преговори и гръцките плащания.
Защо има сдържан оптимизъм по отношение на Гърция? От вчера се чува за повишаване на обема на спасителната линия на ЕЦБ- ELA. Какво става зад декларациите, които слушаме от 10 дни? Постоянно се повтарят едни и същи заклинания.
Рамката на текущата дискусия: всички са наясно, че Гърция има проблем с ликвидността. Мъчно ще посрещне следващото плащане към МВФ, дължимо на 1 май 2015.
Току-що излезе новина, че МВФ е дал възможност това плащане да стане с вальор 6 май 2015.
Или след 6 май, защото както у нас, гърците също почиват.
Склонността на кредиторите за отстъпки, тествана до лимита на търпението вече се изчерпа.
Минаха 2 месеца в трудни преговори.
Като цяло това беше вероятно и стратегията в преговорите на Варуфакис – да тества докъде Еврогрупата може да стигне.
Като цяло сигналите са доста категорични, че в рамката няма да има компромис.
Президентът на ЕЦБ Марио Драги направи важно обобщение днес /24 април/ - за извънредната финансова помощ, която гръцките банки получават.
Марио Драги заяви, че гръцките банки ще получават тази помощ докато са платежоспособни и предоставят необходимото финансово обезпечение.
Той говори за обезпечение, което да е „качествено“. Какво означава това?
Той умело съчета качеството на обезпечението с изхода на преговорите и с текущата пазарна ситуация, в която виждаме, че гръцките ДКЦ – един от елементите на обезпечението се обезценяват стремглаво и паднаха до най-ниско ниво от 2012 – предходната сделка по спасяване на Гърция.
Драги предупреди на 24 април 2015, че при тази ситуация в следващите няколко - без да дава срок – Управителният съвет на ЕЦБ би могъл да повиши изискванията си за покритие на финансирането с обезпечение и ефективно – в евентуален следващ момент, по-бързо евентуално да се достигне лимита на тази подкрепа, която гръцките банки получават от ЕЦБ.
Т.е. да затвори кранчето?
Точно така. Това е сигналът, показващ, че търпението е на път да се изчерпи.
В същото време налице са и известни факти, че в процес на изземване на ликвидността от гръцките общини, държавните предприятия, дори от православната църква – източниците са изчерпани.
До степен, че следващото плащане към МВФ, дължимо на 12 май вероятно без външна помощ може и да не бъде посрещнато.
Защо се спекулира от снощи, че Меркел и Ципрас на извънредния Европейски съвет за бежанската криза са постигнали параметрите на някакво споразумение, което да се финализира идната седмица?
В съобщенията от Рига се казва, че може да има извънредно заседание на Еврогрупата? Какво биха могли да са се споразумели?
Подозирам, че може да има споразумение за постигане по-нисък първичен бюджетен излишък, който да даде въздух на правителството на Ципрас и да им остави лице към общественото мнение.
Целия коментар гледайте във видеото.