Няма финансова логика за продажбата на БТК, мултиплексите "НУРТС България" и "Фърст Диджитъл", военния завод в Русе "Дунарит", авиоремонтният завод в Граф Игнатиево "Авионамс", "ТВ 7" ЕАД, "ГАРБ Аудиенс Рисърч България" АД и "Сана Спейс Хотел Хисаря" АД за 1 евро. Така дипломираният експерт счетоводител Пламен Донев коментира сделката между Цветан Василев и LIC 33, която струваше на белгиеца Пиер Луврие само 1 евро. Това е присъщо за дружества, които са с огромни дългове, допълни експерта в предаването „Денят он ер“ пред водещия Веселин Дремджиев.
Не е невъзможно да се купи за 1 евро предприятие, но тогава когато задълженията му са много по-големи от активите му. Тези компании имат много добри финансови отчети. Нито една от тях няма отрицателен капитал. Няма финансово-счетоводен смисъл те да се продават за 1 евро.
Така направена сделката е проблемна за несъстоятелността на КТБ, заяви още Донев. По думите му банката няма да може да си вземе дължимите 900 млн. лв. от шестте дружества и те ще останат пасиви на Цветан Василев. В такъв случай съмнително е доколкото несъстоятелността на тези предприятия е в такава сума, допълни Донев.
KPMG и Николай Орешаров, който е на свободна практика – те са одиторите и на КТБ и на тези 6 компании, които бяха купени за 1 евро.
Донев разкритикува одиторските доклади отпреди година, които не са показали проблеми с КТБ. Схемата за кухи експозиции е явна, според експерта. Няма как одиторите да не са констатирали, че експозициите на банковите лица превишават 25%.