Пенсионната реформа няма да е готова до 2016 година, коментира Иван Нейков - социален министър в кабинета на Иван Костов в предаването "Денят он ер" с водещ Веселин Дремджиев. Според експерта България е загубила безвъзвратно 2 години в изясняване каква трябва да бъде реформата в пенсионния модел. Нейков определи Съвета по промените в системата към социалния министър Ивайло Калфин като безполезен.
Ще продължим този диалог между глухи в Тристранния съвет. Търсят се минимални корекции, за да кажем пред Брюксел, че правим нещо.
Изборите в края на годината са пречка пред политическото желание за реформи, допълни Нейков. Стъпките, които трябва да се направят са непопулярни и затова нито една политическа сила няма да застане трайно зад тях. А те са неизбежни и включват вдигане на вноските за пенсия, увеличаване на възрастта за пенсиониране, изравняване на пенсионната възраст на жените с тази за мъжете, тотална промяна в законодателството за ТЕЛК.
Още по темата
Стопирането на реформите и непрекъснатите заявки за промяна в пенсионния модел е отприщила вълна на ранно пенсиониране, коментира Нейков.
Това, че отлагахме 2 години на никого не помогна. Хората си казват "става нещо нередно" и се пенсионират преждевременно. Има риск през 2016-та дефицитът на НОИ да е още по-голям.
Нейков посочи, че средната възраст за пенсиониране у нас дори е под 60 години. Според него увеличаването на пенсионната възраст е неизбежно. Като проблем експерта посочи и инвалидните пенсии. Необходимо е да се затегне контролът върху отпускането им. В тази посока трябва да се изготви ново законодателство за ТЕЛК.
Премахването на максималния праг на пенсиите не е финансов проблем, посочи бившият социален министър. Според него този модел за таван на пенсиите се използва от солидарност, за да няма протести на хората с по-ниски пенсии срещу тези с най-високите. Когато обаче даден човек си е изработил и платил вноските е редно да получи пенсия дори от 1000 лв, вместо да му се слага по-нисък праг.
Чуйте коментара в следващия видео материал: