Преговорите не са открити, водят се в тесен кръг. БСП, за да вземе решение за участие в кабинет, трябва да мине през Националния съвет и ако става въпрос за коалиционно споразумение с ГЕРБ, трябва да бъде решение на Конгреса. Чува се, че ще се върви към правителство на малцинството, защото последните преговори бяха без ДСБ, което означава, че няма ясно мнозинство в парламента. Това коментира бившият министър на транспорта и член на НС на БСП Петър Мутафчиев в "Денят ON AIR".
По думите на Борис Ячев от "Синя България", и в двата варианта - и със съставяне на кабинет на малцинството, и без съставяне, ГЕРБ поема голям риск.
За решаването на проблемите трябва стабилност
"Ако не се направи за пореден път кабинет при условие, че партията на Бойко Борисов е спечелила изборите, означава, че там нещата не са добре. Той трябва много да обяснява. При съставяне на кабинет на малцинството не искам да съм в позицията на колегите от ГЕРБ, защото това означава, че за всяко едно гласуване, важен акт на МС, ще трябва търсене на депутати, които да го подкрепят. Това е тънка политическа игра", каза Ячев пред Bulgaria ON AIR.
БСП трябва да даде ясната алтернатива на досегашното управление, изтъкна Мутафчиев.
"Очаквах от коледно-новогодишните разговори да бяха решили нещо. Това, че ще имаме правителство, но то няма да знае накъде ще води, не е добре за България. БСП трудно може да бъде част от това, което в момента ни се предлага. Трудно ще бъде разбрана от нашите партийни членове. Г-н Ячев е прав - кой е алтернативата, ако това са управляващите партии?", попита още Мутафчиев.
Какво ще се промени в Закона за съдебната власт
"За да има индикации, че преговорите продължават с две от формациите, които участват в първоначалните разговори, именно с ИТН и БСП, означава, че е преодолян момент, който беше препъникамък за ДБ - желанието на ГЕРБ и на Борисов да влязат ярки политически фигури. В една бъдеща политическа авантюра, каквато безспорно е правителство на малцинството, ще участват лидерите и на БСП, и на ПГ на ИТН", анализира Ячев.
Според него "играта" между част от парламентарно представените партии и Борислав Сарафов продължава: "Избирането или неизбирането на Сарафов е залогът за формирането на правителство или неформирането на правителство".
От своя страна Мутафчиев напомни, че липсват ясни политики на отделните политически формации и стабилност в политически реформи на държавата.
Гледайте целия разговор във видеото.