"Ще имаме удължен бюджет до края на март. ДДС остава 20%. Впечатли ме, че не се говори за увеличения процент на тока и водата, които са причини за поскъпване на хляба. Производствените разходите са по-съществената част от проблема", заяви бившият министър на икономиката Даниела Везиева за Bulgaria ON AIR.
Тя подчерта, че цената на малката потребителска кошница скочи и тепърва ще скача.
"Няма как да живеем извън общия свят, Европа е в криза. Инфлацията ще расте, ако така главоломно се качват разходите", категорична бе Везиева в предаването "Денят ON AIR".
Според нея Еврозоната остава мираж за страната ни, заради лошите ни политики относно публичните финанси.
Държавният бюджет за 2025 г.
По думите на госта приходната част в бюджета е надценена, няма заложени реални мерки, няма и заложена 4-годишна макрорамка.
"Нямаме политики, защото нямаме дългосрочни редовни кабинети. Нямаме устойчивост по отношение на публичните финанси.
Даниела Везиева смята, че трябва да има работещ бизнес, откъдето да идват доходи.
"Малкият и среден бизнес е удушен. Това не е само в България. Да даваш кредити с ниски лихви и да е държавна политика, изисква много силен контрол. Липсва контрол и дългосрочна политика", коментира тя.
Парите по ПВУ, въглищните централи и данъците
Везиева е на мнение, че трябва да преработим Плана за възстановяване и устойчивост, особено в частта "Енергетика", за да усвоим пари от Европа.
"Не трябва да се отказваме от въглищните централи. Трябва да работят максимално дълго и да намерим алтернатива, която ще ги замести. В ядрената енергетика е разковничето. Ние изнасяме ток. В повечето се случаи се оказва, че внасяме по-скъп ток", каза още бившият министър на икономиката.
Според Везиева данъчната ни политика е много добра, но имаме проблем с контрола. Вдигането на данъците ще доубие и малкото работещ бизнес у нас, изтъкна тя.
"Ако мислят в тази посока, значи не мислят за България", заключи гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.