fallback

Основните проблеми на децата и младежите с увреден слух и как им помага държавата

Образованието е много важно, казаха рехабилитаторът Таня Димитрова и студентът Калина Костова

19.12.2024 | 20:45 Автор: Вяра Димова

Основните проблеми на хората с увреден слух не са кой знае колко задълбочени. На моменти ни е трудно да се справяме в масова среда, например в масовите училища - има моменти, в които не чуваме достатъчно добре, налага се някой да повтори. Това каза студентът по психология Калина Костова в "Денят ON AIR".

Според слухово-речевия рехабилитатор и управител във Фондация "Яника" Таня Димитрова младите хора са по-отворени към новото и различното.

"Децата са по-отворени към технологиите. Работя от 25 години с проблеми с глухотата във всичките ѝ аспекти. Консултант съм към Военна болница. Гледайки ретроспективно, държавата прави доста неща - кохлеарните импланти са безплатни, подпомагат се слуховите апарати с финанси, част от тях се подкрепят. Проблемите са много. Малко са слухово-речивите рехабилитатори на фона на цялата ни страна. Концентрирани са в големите градове - София, Пловдив", обясни Димитрова пред Bulgaria ON AIR.

Жестовият език е средство, което може също да подкрепи развитието, но крайната цел е децата да са образовани, подчерта рехабилитаторът.

"Имах повече проблеми с учители, отколкото със съученици. Всеки един учител, бъдейки наясно с факта, че имам проблем, означава, че трябва да положи малко повече усилия. Тишината е красиво нещо, тя говори. Това, че ние имаме проблем не означава, че не можем да се справим", обясни Калина.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback