fallback

Левон Хампарцумян за бюджета, дефицита и коледните добавки

"Ако средствата потъват в нереформирани и неефективни системи, рано или късно ще трябва да платим за това"

09.12.2024 | 20:58 Автор: Деси Николова

В последните дни на годината общественото внимание е фокусирано върху финансовите мерки, които се обсъждат в контекста на новия бюджет и коледните надбавки за пенсионерите. 

Коледните добавки: Възможни ли са те за пенсионерите?

"Разбира се, че ще намерят пари за това", заяви финансистът и банкер Левон Хампарцумян в студиото на "Денят ON AIR" по отношение на предложението за коледни добавки. 

Той поясни, че държавата разполага с финансови източници, от които може да черпи, дори ако става въпрос за краткосрочни заеми. Това, по думите му, би могло да осигури тези средства за пенсионерите, като им се предостави малък повод за радост по време на празниците.

Според икономиста сумата за тези добавки е сравнително малка спрямо стопанския оборот на страната и затова би могла да бъде осигурена без значителни затруднения за бюджета. Въпреки това, Хампарцумян отбеляза, че въпросът не е само финансов, но и принципен.

"Дали не трябва редовно да се знае кога кой какво получава и защо го получава, е въпрос, който изисква внимателно разглеждане", каза Хампарцумян пред Bulgaria ON AIR.

Той изрази мнение, че подобни мерки могат да се разглеждат като противоречиви, защото понякога остават хора, които, въпреки че са с малка разлика в доходите, не получават подкрепа.

Предизборни мерки и политически контекст

Не е изненада, че някои политически наблюдатели свързват тези финансови решения с възможността за наближаващи избори. Хампарцумян коментира, че понякога политиците прибягват до мерки като тези, за да демонстрират социална чувствителност и да привлекат електорална подкрепа.

"Да, така е, понякога тези мерки са насочени към спечелване на народната любов. Но е важно да се има предвид, че разпределяме нещо, което е било изработено и платено от предприемчиви хора", подчерта икономистът.

Въпреки че е готов да признае, че политическите цели могат да влияят върху финансите, Хампарцумян добави, че такива мерки трябва да бъдат внимателно планирани и изпълнени. Икономистът подчерта, че разходите трябва да се балансират, за да не се стигне до сериозни дефицити в бъдеще, което би било пагубно за икономическото състояние на страната.

Въпросът за новия бюджет и финансовото бъдеще

"Не, няма да е страшно", коментира Хампарцумян относно възможността страната да продължи да функционира без нов бюджет до края на годината. Според него, ако бюджетът бъде приет на 20 декември или на 15 януари, това няма да доведе до сериозни последствия, тъй като съществува възможност за харчене на средствата по определена схема - "една дванадесета от разходите, както се харчеше в миналия януари".

Въпреки това, Хампарцумян се опасява, че ако дефицитът на бюджета се увеличава и средствата се харчат за неефективни цели, това може да доведе до финансови проблеми.

"Дефицитът може да бъде оправдан, ако е вложен в нещо, което ще донесе бъдещ растеж и благосъстояние. Но ако средствата потъват в нереформирани и неефективни системи, рано или късно ще трябва да платим за това", предупреди той.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback